Search
× Search
Spal jsem v hotelu, no a co? „Rekordman“ Bourgnon je obviněn z podvodu
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Spal jsem v hotelu, no a co? „Rekordman“ Bourgnon je obviněn z podvodu

Francouzsko-švýcarský jachtař Yvan Bourgnon se do dějin zapíše poněkud jinak, než asi zamýšlel. Mořeplavec stanul před pařížským soudem kvůli obvinění, že během své rekordní sólo plavby Severozápadní cestou v roce 2017 podváděl.

Dva měsíce a osm dní trvala Bourgnonovi Plavba z Aljašky do Grónska polární oblastí na sever od Kanady. Jako první na světě plul touto trasou sólo na sportovním katamaranu Ma Louloute bez motoru, kajuty a asistence. Alespoň oficiálně.

Nyní se jachtař zpovídá u soudu z toho, že při svém líčení teplot hluboko pod bodem mrazu a svého udatného boje s ledními medvědy opomněl informovat o komfortu kanadských hotelů a obětavé pomoci obyvatel arktických oblastí i dalších námořníků.

Obžaloba tvrdí, že Bourgnon ve skutečnosti strávil několik nocí v hotelu v kanadské Arktidě, několikrát využil pomoc jiných plavidel, a dokonce měl být během své plavby vlečen motorovou lodí.

Pochybnosti o čistotě Bourgnonova pokusu se objevily poprvé v roce 2018 ve švýcarském listu NZZ, který uvedl, že Bourgnana více než 150 kilometrů vlekla nizozemská loď a na 6 dní mu poskytla přístřeší a jídlo. Tentýž článek citoval jistou námořnici, která měla Bourgnanovi poskytnout kotevní řetěz, přičemž ji údajně jachtař požádal, aby o tom pomlčela. Jiné švýcarské médium SWI uvedlo, že Bourgnon připustil pro německý jachtařský magazín, že byl „při jedné příležitosti“ vlečen pár set metrů, aby opustil zátoku.

Z celé plavby měl vzniknout dokumentární film. Produkční společnost, která katamaran osadila šesti kamerami, tvrdí, že kamery selhaly, když měly zachytit některé z „nejextrémnějších okamžiků“ plavby, jako třeba jachtařův boj s ledním medvědem, jehož údajně zahnal výstřelem poté, co se medvěd dostal na palubu. Právě režisér chystaného dokumentu Pierre Guyot obvinil jachtaře z podvodu a hnal ho před soud.

Ačkoli Bourgnon dříve trval na tom, že celou plavbu strávil výhradně na palubě, nyní se k obviněním vyjadřuje s údivem, proč je kvůli nocování v hotelu popotahován. „Spal jsem v hotelu. No a co? Měl jsem se na tu plavbu vykašlat?"

Bourgnon je zakladatelem a předsedou charitativní organizace Sea Cleaners. Podle tvrzení na stránkách organizace Bourgnon posunul jachting do extrému tím, že se „na svém neobyvatelném katamaranu bez přístrojů a bez pomoci vydal na řadu bezprecedentních sólových dobrodružství, včetně Severozápadního průjezdu spojujícího Grónsko s Aljaškou v roce 2017“.

Rozhodnutí soudu se očekává 6. prosince.

1034
Na horu