30,0 uzlů v jižním Atlantiku
Trimaran Macif vedený Francoisem Gabartem letí bezměsíčnou nocí v jižním Atlantiku rychlostí 30 uzlů. Cíl? Rekord na trati kolem světa. Do cíle zbývá 17 600 mil.
Před 100 lety trvala cesta plachetnice z Evropy do Austrálie a zpět téměř celý rok. Dnes chce to samé zvládnout sólový jachtař Francois Gabart za méně než 49 dnů. V jižním Atlantiku má dobře našlápnuto.
Není čas na chyby
Dnes je hodnota rekordu kolem světa taková, že nikde na trati není prostor na zdržení. Zaostanete-li v první třetině trati, těžko věřit tomu, že bude čas ztrátu dohnat. Špatné na psychiku. Proto je čas startu rekordního pokusu v Bretani plně v rukou weather routera. Pro něj není nejdůležitější situace severně od rovníku. Ideální podmínky pro plavbu k rovníku jsou na severní polokouli časté. Mnohem větším hlavobolem je situace v jižním Atlantiku.
Hlavobol
Ve středu jižního Atlantiku obvykle přetrvává tlaková výše nad Svatou Helenou. Východně od výše fouká jižní až jihovýchodní vítr. Tudy není možné plout, znamenalo by to křižování proti větru. Ve středu výše je bezvětří. Proto je nutné obeplouvat výši po její západní straně. Mnohdy však jde o velkou zajížďku, kdy se jachty mířící k jižní Africe musí držet velmi dlouho jihoamerického pobřeží. Podívejte se na mapě na trasu držitele rekordu Sodebo Ultim.
Nebo musí weather router načasovat start tak, aby po osmi dnech po startu v Bretani přecházel přes jižní Atlantik frontální systém, který cestu výrazně zkrátí.
Slušný oddíl
To se, zdá se, podařilo Jean Yves Bernotovi, který je weather router týmu Macif. Trimaran se protáhl podél rohu Brazílie a hned na konci sedmého dne se stočil k jihovýchodu a zamířil do fronty. Dnes je Macif ve středu jižního Atlantiku, směřuje na jihovýchod a má na držitele rekordu Sodebo Ultim náskok 260 mil. Fronta směřuje na jihovýchod do Jižního oceánu a spolu s ní rychlostí 30 uzlů i Macif. Zdá se, že v rychlých podmínkách Macif vydrží nejméně k mysu Dobré naděje. Znamenalo by to čas pod 13 dnů z Bretaně do Kapského Města. To vypadá na slušný oddíl, že?
3173
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?