200 mil k mysu Horn
Necelých 7 hodin plavby zbývá Charlesi Caudrelierovi k mysu Horn. Pluje na čele závodu Arkea Ultim Challenge a do cíle zbývá 7000 mil.
Caudrelierovi bude trvat plavba z místa startu v Bretani k mysu Horn jen 30 dnů a pár hodin. Půjde o druhý nejlepší sólový čas (za držitelem rekordu v sólové plavbě kolem světa Gabartem 29 dnů, 3 hodiny a 15 minut) ) a třetí nejlepší čas celkově (absolutní rekord drží trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem 26 dnů, 15 hodin a 45 minut). Vynikající čas navzdory tomu, že Caudrelier prostál více než 48 hodin uprostřed Pacifiklu, aby počkal, až přes mys Horn projde silná bouře, která u mysu řádila v neděli a pondělí. I dnes může Caudrelier očekávat vítr o rychlosti 35 uzlů. Za mysem Horn, kde se Caudrelier musí stočit k severu, však bude vítr slábnout.
Na druhém místě v závodě pluje Armel Le Cléac´h, který obeplouval Nový Zéland ze severu. Kvůli bouřlivému počasí si prodloužil trasu o cca 1300 mil.
Necelých 300 mil za ním zaostává Thomas Coville. Ten má na druhou stranu za sebou zastávku k opravám v Hobartu, kde čekal více než povinných 24 hodin, než bouřlivé počasí přejde.
Na posledním dění v závodě je možné ilustrovat, jak náročné je překonání dnes platných rekordů v plavbě kolem světa. Charles Caudrelier zajel skvěle první dvě třetiny trati až do středu Pacifiku. Vyhnuly se mu technické potíže, s ničím se nesrazil. Také počasí mu hrálo do karet. Nikde nenarazil na žádnou blokující anticyklónu, s tlakovými nížemi se svezl tisíce mil. Jenomže nakonec se do cesty postavila prudká bouře u mysu Horn. Byla to první vážná překážka na cestě, ale zrovna překážka, která zablokovala průjezd do Atlantiku. Možná byla určitá šance projet, ale rozhodně byla vysoká pravděpodobnost poškození lodě. Proto bylo rozhodnuto počkat, až ta šlamastyka přejde.
Nyní už Caudrelier znovu pluje rychlostí přes 30 uzlů. Za sólovým rekordem kolem světa však již zaostává. A vzhledem k tomu, že Gabart zajel skvělý čas od mysu Horn do cíle, moc velká šance na překonání rekordu tu není.
Polohu lodí najdete zde.
646
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?