showTop
× Search
Víte co je AIS? 2.díl
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Víte co je AIS? 2.díl

Přístroje AIS Class B, které na jachtách používáme, můžeme rozdělit do 2 kategorií. První kategorií jsou samostatné přístroje, které mají svůj vlastní displej, na kterém můžeme dění v okolí lodi pozorovat. Druhou kategorií jsou krabičky, které sice mají stejné funkce, ale nemají displej, na kterém by bylo možné obraz interpretovat. Potřebují být napojené na mapový plotter nebo počítač, na jehož monitoru se obraz dění promítne.

Více sexy se zdají přístroje, jejichž údaje se promítají na monitoru mapového plotteru. Obraz dění kolem lodi pak splyne s mapou v jediný celek. Na jednu stranu výhoda, na druhou stranu nikoli. Proč? Představte si, že plujete přes Atlantik a chcete sledovat lodě plující okolo. Mapový plotter vás nezajímá, žádné nebezpečí kolem nehrozí, a chcete snížit spotřebu elektrické energie na minimum. Potom je výhodnější samostatný AIS přístroj s monochromatickým displejem, jehož spotřeba je minimální. Další výhodou jednoduchého samostatného přístroje je spolehlivost. Není závislý na dalších přístrojích. A jak víme, složitějším systémům hrozí větší nebezpečí závady. Mnohé z těchto přístrojů mají navíc také možnost připojení k mapovému plotteru

Častěji jsou k vidění přístroje, které nemají zobrazovací schopnost a je nutné je spojit s mapovým plotterem nebo počítačem. Nabízejí je dnes snad všichni výrobci navigačních přístrojů. Zajímavé je, že vysílače AIS sami nevyrábějí, ale používají jednotky jedné z firem, které se na ně specializují. Výsledkem je, že dva přístroje, které nabízejí stejné funkce, mají uvnitř stejnou funkční jednotku, se mohou výrazně lišit v ceně. Rozdíl v ceně je nakonec často dán jen možností napojení na více periferií. Některé přístroje navíc mohou mít integrován rozdělovač anténního výstupu (VHF splitter). To znamená, že AIS jednotku je možné napojit na stejnou anténu, na kterou je napojena vysílačka VHF.
Zatímco vysílače AIS jsou téměř totožné, jinak je tomu u přístrojů, které jsou jen přijímači. Některé komunikují jen na jednom kanálu a tím je zpomalen příjem signálu. Zajímavým modelem v kategorii přijímačů je Sevenstar SeaViewer, který je možné později upgradovat na vysílač.

Nejlevnější možnost AIS na palubě se dnes pohybují kolem 100 GBP.

Na trhu jsou dnes i VHF vysílačky se zabudovaným AIS. Jde také o levnou možnost, kombinace VHF a AIS je levnější než samostatné přístroje. Některé AIS přístroje jsou vybaveny WIFI, například krabička od Digital Yacht, a okamžitě můžeme údaje číst na počítačích, tabletech či chytrých telefonech.
Přístroj AIS vysílá přes VHF anténu. Jsou dvě možnosti. Mít na lodi dvě antény, jednu pro VHF a druhou pro AIS, nebo mít anténu jen jedinou, vybavenou rozdělovačem anténního výstupu (VHF splitter), který zajistí, že výstupový výkon jednoho přístroje nepůjde do přístroje druhého, který by zničil. Výhoda jediné antény je zřejmá, na druhou stranu je třeba počítat se ztrátou minima výkonu ve splitteru.
Předchozí článek Tanker se ztratil…
Další článek Špatná zpráva z Anglie
Vytisknout
5473

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2024»
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Na horu