showTop
× Search
Rychlost rovná se bezpečnost
Daniel Vodička

Rychlost rovná se bezpečnost

Vyšší rychlost jachty = bezpečnější plavba. Je to rovnice, která určitě neplatí na silnici, ale na moři má svoji logiku. Kde se skrývá bezpečí při rychlejší plavbě? Proč by měla být rychlejší jachta bezpečnější?

Podíváme se nejprve na dva extrémy. Sledoval jsem příběhy jachet, které se hnaly za rekordem kolem světa (Jules Verne Trophy) na začátku 21. století a dnes. Zatímco před dvaceti lety byla plavba Jižním oceánem plavbou z bouře do bouře, soubojem s živly, dnes proletí trimarany oceán kolem Antarktidy v podmínkách, které si vyberou. Byly i rekordní pokusy, při kterých vítr na lodi v nejdivočejším oceánu planety nepřesáhl 40 uzlů.

Stejně tak se můžeme podívat na závod Golden Globe Race. Malé a pomalé jachty pluly Jižním oceánem a procházely z jedné bouře do druhé. Nejméně 7 závodníků skončilo v Jižním oceánu, mnoho lodí se překlopilo. Pomalá plavba byla velmi nebezpečná.

Rychlost znamená možnost volby

Předpovědi počasí jsou dnes přesné na mnoho dnů dopředu. Tlakové níže (jinými slovy bouře) se obvykle pohybují mezi 25 a 35 uzly (nebavíme se o tropických cyklónách). To je vysoká rychlost. Velké rekordní vícetrupé jachty jsou schopny podobných rychlostí dosahovat také. A blíží se tomu i závodní jednotrupé jachty.

Pohybuje-li se jachta podobnou rychlostí jako meteorologické systémy, je schopna si vybrat, v jaké části systému se bude pohybovat. Je schopna se vyhnout tomu nejhoršímu.

Pomalejší turistické jachty

Turistické jachty obvykle nevynikají vysokými rychlostmi. Přesto jsou k dispozici lodě, které jsou schopné dosahovat výkonů kolem 250 mil denně. A nemusí jít jen o rychlé katamarány, jako je například Outremer. Podobných výkonů mohou dosahovat i některé turistické jachty (Pogo, JPK a jiné). S touto rychlostí sice není možné systémům ujet, ale je možné se vyhnout tomu nejhoršímu. Pokud o blížící se bouři víme včas.

Nejpomalejší

I ti nejpomalejší mají samozřejmě možnost, zamířit do bezpečí. Jejich šance na výběr ideálních podmínek se však výrazně snižuje. Spíše je to o tom, že posádka na pomalé jachtě má čas se na nejhorší připravit, ale nemá možnost tomu ujet.

I to je například jeden z důvodů, proč si známý jachtař Jimmy Cornell na stará kolena pořídil rychlý katamaran. Po celé řadě expedičních jednotrupých jachet. Chtěl si vybírat počasí, nikoli být jeho otrokem. 

Předchozí článek Znáte zkratky na mapovém plotteru?
Další článek Jak na vytahanou hlavní plachtu
Vytisknout
5186

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu