showTop
× Search
Proč se vysílačkou nedovoláte?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Proč se vysílačkou nedovoláte?

Vysílačku VHF najdeme na všech jachtách, ne vždy se s ní však někam dovoláme. Většinou není příčinou vadná vysílačka, zdrojem problémů jsou často antény. Problémy s anténou je relativně snadno možné odhalit.

Kontrola pohledem

Velmi často stačí, zkontrolovat anténu pohledem. Pokud je poškozena, na laminátové anténě jsou praskliny, kovová anténa je ohnutá nebo naprasklá, je dobré anténu vyměnit. Již tato poškození mohou mít na funkci antény vliv. Dále prohlédneme všechny konektory a ubezpečíme se, nejsou-li uvolněné nebo zkorodované. Nezapomeneme prohlédnout ani maximální možnou délku koaxiálního kabelu. Poškozený kabel vyměníme.

Test před vyplutím

Před vyplutím na vodu bychom měli vyzkoušet funkci naší VHF jednoduchým testem. Stačí si zavolat svému kamarádovi na jinou loď. Ne na nouzovém 16. kanálu. Zjistíme, jak dobře slyšíme druhou stranu a jak jsme slyšet my. Dále můžeme vyzkoušet naladit některou vzdálenou meteorologickou stanici. Když odmontujeme anténu, měli bychom ji přestat slyšet, nebo by měla být alespoň méně slyšitelná. Stačí zasunout konec konektoru do VHF a signál by se měl zlepšit. Pokud se signál ztrácí a objevuje při zatlačení na připojený konektor, je chyba v konektoru.

Změření kvality antény

Výkon antény a vysílačky je také možné jednoduše změřit. Jde samozřejmě o nejpřesnější test. K tomu slouží například ART – 3 Antenna Radio Tester od firmy Shakespeare, který není příliš drahý a zajistí maximální využití možností vysílačky. Přístroj měří výkon, který rádio dává, výkonnost antény a funkčnost přijímače. Přístroj je speciálně vyroben pro jachtaře, počítá tedy s maximálním výkonem 30 W.

Co pro případ nehody?

Pro případ nehody máme k dispozici dvě možnosti, ideální jsou na palubě jachty obě. V první řadě je to nouzová VHF anténa (např zde), kterou máme i s kabelem schovánu v podpalubí. Tyto antény nezabírají příliš místa, jsou skládací. Využijeme je především v případě zlomení stěžně. Druhým pomocníkem v nouzi je pak ruční vysílačka VHF, která by byla užitečná i pro komunikaci při záchranné operaci, nebo na záchranném ostrůvku.

Předchozí článek Jak na noční plavbu
Další článek Jak pevná má být otěž?
Vytisknout
10553

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2024»
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Na horu