showTop
× Search
Co vzít s sebou na jarní plavbu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Co vzít s sebou na jarní plavbu

Jak se obléknout a co si vzít s sebou na jarní plavbu ve Středomoří? Jak moc bude zima a jak se na to připravit? V dubnu už to někdy bývá na kraťasy, platí to i pro jarní plavbu?

V dubnu už se rychle prodlužuje den. Na začátku dubna je více hodin světla než v polovině září a slunce zvedající se stále výš, začíná pálit. Za větrem na sluníčku je to na kraťasy a tričko. Z moře však připlouvají jachty plné vodáků, kteří se klepou ještě ve sprchách. Byli špatně oblečení…

Každý cítí zimu jinak. Horal z Jizerek má práh chladu mnohem hlouběji na stupnici teploměru než Ital z Neapole. I horal však musí brát v úvahu, že situace na moři je jiná než na pevnině. Pojďme se například podívat do dubnového Chorvatska. Do okolí Splitu.

Důležitým faktorem je teplota moře. To bude mít na počátku dubna mezi 13 a 14°C. A vzduch nad mořem se o moc více neprohřeje. Je třeba vzít v úvahu, že vzduch neohřává sluneční záření, ale vyzařování z ohřátých povrchů. Vzhledem k teplotě vody to nebude žádná sláva.

Před odjezdem na moře se podíváte na předpověď pro pobřežní města a potěší vás, že teploměr vyšplhá až na 18°C. To už je teplo a dle toho se obléknete. To je však špatná úvaha. Na moři po většinu dne teplota vzduchu příliš nepřeleze teplotu mořské vody.

Proč je zima

Proč je nám na palubě zima? Má to několik důvodů. Jednak je tu ochlazení způsobené větrem, dobře známy faktor wind chill. Vítr, který je na palubě jachty skoro vždy, snižuje pocitovou teplotu. Už jen vítr o rychlosti 10 km/h (jen 5 uzlů), sníží pocitovou teplotu při teplotě vzduchu 10°C o 10 %. Desetiuzlový vítr už téměř o 30 %.

Jedinci, kteří si raději vše spočítají, jistě dají přednost jednoduchému vzorci kanadských lovců bobrů

T(wc) = 13,12 + 0,6215 T(a) – 11,37V0,16+0,3965T(a)V0,16

My ostatní se spokojíme s tím, že si na tom internetu najdeme tabulku, která tyto souvislosti zachycuje.

Svůj vliv ale nemá jen vítr, ale také vlhkost vzduchu, která je na moři větší než na pevnině. Vyšší vlhkost = více ochlazování.

Pak je tu ale ještě jeden velmi důležitý faktor. I když je jachting krásný sport, mnoho pohybu na lodi neuděláme. Prostě se moc nehýbeme. A pokud sedíme na palubě celý den, vychladneme. To je asi největší problém.

Co si vzít s sebou

Foto Team Sodebo

Foto Team Sodebo

Jak vyplouvá na moře Thomas Coville.
Vyplouváme-li na loď již v na začátku dubna, je třeba počítat se zimou. Být oblečen na teploty kolem 10°C. Tak, abychom v této teplotě vydrželi sedět venku celý den. Může navíc foukat a pocitová teplota klesne i na 5°C. Možná i více.

Žluťáky (nepromokavá horní vrstva), teplého kulicha, ideálně takového, který sestoupí hodně nízko na zátylku, teplé rukavice. Boty se silnější podrážkou, holínky. Dále teplé vrstvy do spodu. Ačkoli se to může zdát přehnané, doporučil bych dvě teplé vrstvy dospodu pod kalhoty a teplé, opravdu teplé ponožky, nejlépe vlněné.

Nahoru na tělo bych počítal s teplým trikem (merino), dále fleecová vrstva, lehká péřová bunda a bunda od žluťáků. To je minimum. Svléknout se můžeme vždy.

Takto vypadá běžná sestava na celodenní pobyt na palubě. Já jsem zimomřivej, proto přidávám jednu vrstvu navíc. Na noční plavbu se hodí i šála, nebo návlek na krk. Jak všichni dobře vědí, důležité je, obléknout se hned na začátku, aby člověk nevychladl. Potom už je těžké se zahřát.

Toto je tedy základní sada oblečení pro jarní teploty mezi 10 a 15°C. K tomu ale dále nezapomeňte na krém na opalování (stačí malý na obličej) a plavky (pro otužilé).

Vždy si s sebou berte raději oblečení navíc, než abyste mrzli na palubě i v podpalubí. Vedle holínek si případně vezměte i jiné teplé boty. Pokud nejsou holínky třeba, jsou jiné teplé boty lepší, protože v nich nekondenzuje vlhkost. To samozřejmě neplatí pro kožené jachtařské holínky.

I když vám bude na břehu v maríně připadat, že se oblékáte příliš, venku na moři se to bude hodit. Na jaře je hlavním heslem dne: "Neprochladnout!"

Předchozí článek Ruští špióni v holandských vodách
Další článek Proč ksakru ta kotva nedrží
Vytisknout
768

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu