showTop
× Search
80 uzlů, 10 metrů vlny!
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

80 uzlů, 10 metrů vlny!

Někdy se i ti nejlepší musí počasí klidit z cesty. Flotilu Vendée Globe zasáhne extrémní bouře. Vítr přes 80 uzlů a vlny přes 10 metrů. Je třeba vzít včas nohy na ramena.

Na trackeru, na kterém sledujeme závod to nevypadá tak strašně. Jižně od Tasmánie se jinde zelené a žluté šipky větru zbarvily do červena. Z křesla žádný problém. Bude jen více foukat. Pokud jste na lodi uprostřed Jižního oceánu, je to pro vás jiné. Vítr přes 50 uzlů je vždy velký problém. Kdo ho na moři zažil, ví, o čem je řeč. A to většina těch, co tuto zkušenost měli, ji měla z Chorvatska, kde v podstatě nejsou při bóře vlny. Vlny nad 10 metrů zná jen málokdo.A to jižně od Nového Zélandu Grib ukazuje dokonce přes 15 metrů výšky.

To, co se na závodníky řítí, je bouře, kterou je snad dobré vidět jen na monitoru počítače. Nikdo tam nechce být. V dechberoucím větru a v kokpitu zaplavovaném ledovými vodními masami. V tomto jde o boj o život, nikoli se soupeři.

Tedy bouře jižně od Tasmánie zasáhne nejprve jachty na pátém až sedmém místě, aby se později pokusila dostihnout dvojici, která bojuje o bronz. 

Kudy vede cesta ven?

V cestě bouři je duo Jean Le Cam a Yann Elies. Jean-Pierre Dick se rozhodl pro nevšední strategii a zamířil mezi Tasmánii a Austrálii do Bassova průlivu. Bude zřejmě prvním závodníkem v historii Vendée Globe, který tudy propluje. Jen severně od Tasmánie je možné se bouři vyhnout. 

 

Zpomalit a počkat

Jean Le Cam zpomalil a zůstal na jihu. Tak by se neměl do nejsilnějšího větru dostat. Podobnou taktiku zvolil Yann Elies. Postavil již včera loď do drifu a zpomalil na 3 uzle. Jen tak zajistí, že do bouře nevlétne po hlavě. 

940 hPa
Teprve zítra a pozítří dosáhne tlaková níže svého dna. Tlak klesne až někam k 940 hPa. To znamená tak hluboko, jak ani ručičkový aneroid nedosáhne. Podívejte se na obrázek z gribu. Pro větší dojem jsme nastavili izobary po 1 hPa. Je vidět ten sešup dolů.
Zítra a pozítří by se do cesty nevšedního meteorologického jevu mohli dostat Paul Meilhat a Jeremie Beyou. To by bylo extrémně nebezpečné. Proto je třeba udržet rychlost a ujet. Dostane-li se tato dvojice východně od Nového Zélandu, než je bouře dostihne, bude již slabší a méně nebezpečná. 

Polohu lodí najdete zde.


Předchozí článek Jak přečkat bouři na moři?
Další článek Poslední jachtařské kalendáře 2017
Vytisknout
6849

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu