showTop
× Search
Jak přečkat bouři na moři?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak přečkat bouři na moři?

Jsou různé způsoby, jak přečkat na moři bouřlivé počasí. Jedním z nich je i postavení lodě do dryfu. Na první pohled jednoduchá blbost. Už jste to ale někdy zkusili?
Asi již víte, o co jde. Přetáhnete kosatku na návětrný bok, proti větru stočíte kormidlo, uvážete ho a necháte loď pomalu splouvat šikmo s větrem. Zdá se to snadné, ale tak jednoduché to zase není. Než se ale podíváme na taje ustavení do dryfu, řekneme si, proč to používat.
V bouřlivém počasí jde o jeden ze způsobů, jak nepřízeň počasí přečkat. Pohyb jachty se překvapivě zklidní, nikdo z posádky se nemusí aktivně věnovat vedení lodi a dokonce bude možné i uvařit nějaké jednoduché jídlo. Ustavení do dryfu šetří síly posádky.
Dalším důvodem, proč sáhnout do zásobárny starých dobrých triků, je únava posádky. Plujete sám nebo ve dvou, jste unaveni a potřebujete si odpočinout. I v tom případě zvolíte dryf lodě. Vyspíte se, občerstvíte a můžete pokračovat dále.

Jak na to

Moderní jachty s fin kýlem se ustavují do dryfu obtížněji, než tomu bylo dříve u lodí s dlouhým kýlem. Proto je třeba počítat s tím, že to nebude jen o přetažení kosatky a přivázání kormidla, ale bude třeba trochu práce k dosažení rovnovážného stavu.

Loď ustavujeme do dryfu obvykle s menší plochou plachet, nikoli tedy s plnou hlavní velkou 140% genou. Vpředu tedy menší kosatka (nebo částečně srolovaná gena) a dále zarefovaná hlavní plachta.

Možnosti pro začátek jsou dvě. Buď provedeme réčko a nepřetáhneme kosatku na druhý bok, necháme ji tedy uvázanou na návětrné otěži, nebo plujeme na kurzu a přetáhneme kosatku do návětří.
Dále stočíme kormidlo proti větru a uvidíme, co se bude dít. Jachta by měla mít tendenci vyostřit, pak ztratí rychlost a vítr opřený do kosatky by ji měl opět odpadnout. Pak se celý cyklus opakuje.
Může se stát, že jachta bude chtít jít do obratu proti větru. Potom můžeme povolit hlavní plachtu na otěžovém vozíku nebo otěži, případně přitáhnout kosatku. Pokud ani to nepomůže, můžeme mírně ubrat na kormidle.
Nebo naopak bude mít jachta tendenci odpadat. V takovém případě je třeba přitáhnout hlavní plachtu nebo povolit kosatku.
Výsledný pohyb lodi by se měl podobat padajícímu listu. Zkuste si to někdy. Uvidíte, co vše je třeba a až to bude nutné, nebudete se učit něco, o čem jste jen četli. A většinu zapomněli.
Předchozí článek Na jihu to bouří
Další článek 80 uzlů, 10 metrů vlny!
Vytisknout
8476

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu