Vrak Michele
Italská nákladní loď Michele ztroskotala na mělčině u ostrůvku Veli Lagan 11. června 1983. Na mělčinu loď nalétla v plné rychlosti za podezřelých okolností. Letos je ideální doba pro návštěvu vraku.
Ještě před 30 lety seděla takřka kompletní loď na štěrkové mělčině nedaleko severního cípu ostrova Dugi otok. Seděla na hloubce 6 metrů a vypadalo to, že pluje. Exponovaná lokalita, koroze a zimní bouře od té doby udělaly své. Z vraku dnes kouká nad hladinu jen malý kousek přídě. Nástavba, stěžně a další části již skončily na mořském dně, nebo je sežrala rez k nepoznání.
Stále ale jde o velmi atraktivní lokalitu na šnorchlování a letos je ideální doba pro prohlídku. Jindy v turistické sezóně připomínají vody kolem vraku bazény v pražském Podolí ve chvíli, kdy vypukne jarní šílenství nazvané hubneme do plavek (atak koronaviru letos způsobil, že plavky budou o číslo menší). Letos bude Chorvatsko masové turistiky ušetřeno, proto bude návštěva vraku stát za to.
Šnorchlování u vraku
Michele leží na hloubce 6 metrů. Ačkoli se z velké části již rozpadá, stále nabízí atraktivní zážitek i pro ty, kteří dokážou jen ležet na hladině. Mořský život kolem je bohatý, stačí jen ležet na hladině a pozorovat. Vrak je dlouhý 70 metrů nákladový prostor je otevřený, na strmých stěnách žije celá řada přisedlých živočichů, v děrách se skrývají chobotnice a další tvorové, kteří preferují méně pozornosti čumilů a v okolní mořské beztíži se vznášejí hejna barevných rybek. Větších i menších.
Kdy přijet
Ideální dobou pro návštěvu je dopoledne, dokud se nezvedne pravidelný letní vítr maestral. Pak již je plavání k vraku obtížnější. Je také třeba se mít na pozoru před proudem, který může v oblasti být. Nejde o nic nebezpečného, ale je dobré o něm vědět. Než se vydáte daleko od lodi, vyzkoušejte si, jestli se také dokážete vrátit zpět.
Kotvení
Mořské dno je v okolí vraku štěrkovité, mnohde porostlé mořskou travou Posidonia. V porostech Posidonie by se nemělo kotvit. Kotva v trávě nedrží a ničí ji. Vybírejte na spuštění kotvy bílá místa na mořském dně.
Podezřelé okolnosti
A jaké byly ty podezřelé okolnosti najetí na mělčinu? Loď spuštěná na vodu v roce 1973 nalétla na mělčinu plnou rychlostí. Zvláštní věc. Podíváte-li se na mapu, zdá se podivné, že by se do oblasti mělčin na sever od Dugiho otoku vrhla bez základní opatrnosti. Najela na rovné mořské dno, nikomu se nic nestalo a nešla vyprostit. Případ pro pojišťovnu…
13287
Související články
Čtyři měsíce a stále pluje
Čtyři měsíce a stále pluje
9. července se nejrychlejší Class 40 Acrobatica srazila na severním Atlantiku s liberijským tankerem Silver Ray. Vrak závodní lodě stále pluje.
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?