Search
× Search
Jak je to se sňatkem na palubě?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jak je to se sňatkem na palubě?

Nedávno jsme zveřejnili článek Jana Onheisera „Námořní zákon z pohledu kapitána jachty“. Jedno tvrzení z článku nyní opravuje tento text od JUDr. Richarda Tomanka.

Článek „Námořní zákon z pohledu kapitána jachty“ najdete zde . Richard Tomanek se zaměřil na opravu pasáže, která se věnuje uzavírání sňatků na palubě jachty.

 
Může kapitán oddávat?

Text: JUDr Richard Tomanek


V článku je tedy tvrzení, že velitel námořního plavidla na volném moři nemůže snoubence oddat. Toto tvrzení zde vyvrátíme.


Asi se shodneme, že na volném moři bude na palubě lodi plující pod českou vlajkou platit právní řád ČR, včetně Občanského zákoníku. Naší situace se pak bude dotýkat § 667, který zní:

(1) Je-li život snoubence přímo ohrožen, může sňatečný obřad provést každý orgán podle § 658, popřípadě jiný úřad stanovený jiným právním předpisem, a to na kterémkoli místě; to platí obdobně i pro církevní sňatek. Mimo území České republiky může sňatečný obřad provést také velitel námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou České republiky nebo velitel letadla zapsaného v leteckém rejstříku v České republice a je-li alespoň jeden ze snoubenců státním občanem České republiky rovněž velitel vojenské jednotky České republiky v zahraničí.

(2) V případech uvedených v odstavci 1 není třeba předložit doklady jinak potřebné; přítomnosti matrikáře není zapotřebí.


Definice námořního plavidla je uvedena v § 2, odst.2) námořního plavidla - Námořní plavidlo je námořní obchodní loď a námořní jachta !!!!


Jdeme dál. Abychom dokázali vysvětlit, jaká bude praxe, musíme se podívat na:

Zákon č. 301/2000 Sb.Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů


Zvláštní matrika


§ 42

(1) Do zvláštní matriky se zapisují narození, uzavření manželství a úmrtí občana, ke kterému došlo na

a) území cizího státu,
b) zastupitelském úřadu České republiky,
c) námořním plavidle nebo v letadle mimo území České republiky,
d) místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu.
(2) Do zvláštní matriky se zapisují i partnerství občana vzniklá na území cizího státu.
(3) Došlo-li k narození, uzavření manželství, vzniku partnerství nebo úmrtí občana v cizině a stanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis, že je občan povinen předložit matriční doklad, je občan nebo pozůstalý, jde-li o zápis úmrtí, povinen předložit matriční doklad vydaný zvláštní matrikou.

(4) Uzavřel-li cizinec manželství nebo partnerství s občanem v cizině, je povinen předložit při jednání před orgány veřejné moci, Českou národní bankou, Veřejným ochráncem práv, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, státními fondy a zdravotními pojišťovnami (dále jen „úřední styk“) oddací list nebo doklad o partnerství vydaný zvláštní matrikou, nelze-li požadované údaje ověřit jinak.

§ 43

(1) Žádost o zápis do zvláštní matriky se podává u zastupitelského úřadu České republiky, u kteréhokoli matričního úřadu nebo u krajského úřadu, před nímž občan složil státoobčanský slib nebo učinil prohlášení o nabytí státního občanství České republiky, a připojí se k ní
a) cizozemský matriční doklad, který se týká matriční události, jež má být zapsána do zvláštní matriky; nelze-li cizozemský matriční doklad pro závažnou překážku předložit, je možno provést zápis i na podkladě jiných veřejných listin,
b) doklad o státním občanství České republiky osoby, které se zápis týká,
c) další doklady potřebné k ověření správnosti matričních skutečností, zapisovaných do matriční knihy, nelze-li je prokázat doklady uvedenými v písmenu a) nebo b).

(2) Zastupitelský úřad České republiky nebo matriční úřad vyhotoví písemné oznámení, v němž uvede skutečnosti zapisované do matričních knih (§ 14, 20, 20a a 21), a zašle je spolu s předloženými doklady zvláštní matrice.

(3) Doklady uvedené v odstavci 1 lze předložit a písemné oznámení učinit i přímo zvláštní matrice.

(4) Zápis do zvláštní matriky se provede i na základě protokolu o uzavření manželství v případě, že byl život snoubence přímo ohrožen, pokud k uzavření manželství došlo před velitelem námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou České republiky, velitelem letadla zapsaného v leteckém rejstříku v České republice nebo velitelem vojenské jednotky České republiky v cizině, je-li alespoň jeden ze snoubenců občanem.

(5) Zápis do zvláštní matriky se provede i z úřední povinnosti na základě údajů uvedených v cizozemském matričním dokladu, který zvláštní matrika obdrží podle mezinárodních smluv. Zvláštní matrika může požádat příslušný orgán cizího státu o doplnění, případně upřesnění údajů. Překlady těchto zaslaných podkladů do českého jazyka zabezpečí zvláštní matrika sama. Ověření cizozemského matričního dokladu není třeba, obdrží-li jej zvláštní matrika od orgánu cizího státu přímo nebo prostřednictvím jiného orgánu České republiky.


Abychom si ověřili i poslední praktický krok, požádal jsem kolegu advokátního koncipienta, aby na zvláštní matriku zavolal a zjistil, jaká je praxe. Spojil se s vedoucí oddělení zvláštní matriky v Brně, (jméno úmyslně neuvádím) a bylo mu sděleno, že:

• oprávnění k uzavření sňatku velitelem námořního plavidla lze pouze v případě přímého ohrožení života na plavidle registrovaném pod státní vlajkou České republiky
• vyžaduje se: lodní deník, svědecké výpovědi a lékařské posudky
• zvláštní matrika je vedená pouze v Brně
• tento případ byl v praxi pouze jeden (v období deseti let

Richardu Tomankovi bychom rádi za detailní rozbor této problematiky poděkovali.

10390
Na horu