Search
× Search
Zničené ulice Trogiru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Zničené ulice Trogiru

Ve starém městě v Trogiru budují novou kanalizaci a při té příležitosti opravují dlažbu v ulicích. Říkám, že je to prasárna většího kalibru než devadesátkové výměny kočičích hlav v českých městech za hladký asfalt.

Stará část Trogiru je pod ochranou UNESCO. Nejen jednotlivé domy, kostely, paláce. Vše, jako celek. Kanalizace je samozřejmě třeba i zde. Rozum zůstává stát nad tím, jak mohla někoho napadnout výměna staré uliční dlažby, která byla oleštěná staletími, za novou, přesnou, strojově řezanou, do sebe zapadající, čistou, bílou, moderně geometrickou, aseptickou.

Ano, na nové dlažbě už nebudou drncat kufříky trogiruchtivých turistů. Už zde neuklouznete za deště. Půjde krásně zametat, omýt, je jako z Hornbachu. Je prostě skvělá, normovaná!

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Je to skoro to samé, ne?
Jen už to nebude ten starý Trogir.

S tímto přístupem by bylo možné domy v Trogiru trochu přestavět. Nechat fasády, zbytek vylít z betonu, přesným kamenem obložit, plastová okna použít, aby dovnitř nefoukalo. Nebo taková Mona Lisa. Paní na obrazu zrestaurovat a pozadí přetřít akrylem. Je to praktické, omyvatelné a finančně výhodné.

1288
Na horu