Zničené ulice Trogiru
Ve starém městě v Trogiru budují novou kanalizaci a při té příležitosti opravují dlažbu v ulicích. Říkám, že je to prasárna většího kalibru než devadesátkové výměny kočičích hlav v českých městech za hladký asfalt.
Stará část Trogiru je pod ochranou UNESCO. Nejen jednotlivé domy, kostely, paláce. Vše, jako celek. Kanalizace je samozřejmě třeba i zde. Rozum zůstává stát nad tím, jak mohla někoho napadnout výměna staré uliční dlažby, která byla oleštěná staletími, za novou, přesnou, strojově řezanou, do sebe zapadající, čistou, bílou, moderně geometrickou, aseptickou.
Ano, na nové dlažbě už nebudou drncat kufříky trogiruchtivých turistů. Už zde neuklouznete za deště. Půjde krásně zametat, omýt, je jako z Hornbachu. Je prostě skvělá, normovaná!
Foto Lodní noviny
Je to skoro to samé, ne?
Jen už to nebude ten starý Trogir.
S tímto přístupem by bylo možné domy v Trogiru trochu přestavět. Nechat fasády, zbytek vylít z betonu, přesným kamenem obložit, plastová okna použít, aby dovnitř nefoukalo. Nebo taková Mona Lisa. Paní na obrazu zrestaurovat a pozadí přetřít akrylem. Je to praktické, omyvatelné a finančně výhodné.
1453
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.