Zničené ulice Trogiru
Ve starém městě v Trogiru budují novou kanalizaci a při té příležitosti opravují dlažbu v ulicích. Říkám, že je to prasárna většího kalibru než devadesátkové výměny kočičích hlav v českých městech za hladký asfalt.
Stará část Trogiru je pod ochranou UNESCO. Nejen jednotlivé domy, kostely, paláce. Vše, jako celek. Kanalizace je samozřejmě třeba i zde. Rozum zůstává stát nad tím, jak mohla někoho napadnout výměna staré uliční dlažby, která byla oleštěná staletími, za novou, přesnou, strojově řezanou, do sebe zapadající, čistou, bílou, moderně geometrickou, aseptickou.
Ano, na nové dlažbě už nebudou drncat kufříky trogiruchtivých turistů. Už zde neuklouznete za deště. Půjde krásně zametat, omýt, je jako z Hornbachu. Je prostě skvělá, normovaná!
Foto Lodní noviny
Je to skoro to samé, ne?
Jen už to nebude ten starý Trogir.
S tímto přístupem by bylo možné domy v Trogiru trochu přestavět. Nechat fasády, zbytek vylít z betonu, přesným kamenem obložit, plastová okna použít, aby dovnitř nefoukalo. Nebo taková Mona Lisa. Paní na obrazu zrestaurovat a pozadí přetřít akrylem. Je to praktické, omyvatelné a finančně výhodné.
1647
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.