Zkoušky USS Gerald R. Ford
V USA začali zkoušet v ostrém provozu novou americkou letadlovou loď USS Gerald R. Ford. Jde o nejdražší loď na světě. Cena by se měla pohybovat kolem 13 mld. USD (k tomu je nutné připočítat cca 5 mld. USD za vývoj).
Ještě k ceně. U rohlíku je to možná jedno, ale u lodí ne. Vždy je nutné vědět, jestli je cena s DPH, nebo bez. Zde to není uvedeno...
USS Gerald R. Ford je první z nové třídy letadlových lodí. Je to poprvé po 40 letech, kdy byla navržena letadlová loď nové třídy. Je 337 metrů dlouhá, 78 metrů široká a má výtlak 101 600 tun. Poháněna je dvojicí jaderných reaktorů A1B a čtveřicí lodních šroubů.
Maximální rychlost bude přesahovat 30 uzlů, na palubu se vejde více než 75 letadel a vrtulníků a na lodi bude složit 4 660 mužů (a žen). To je pětina naší armády. Koupě lodi by naše vojsko zruinovala cca na 20 let.
Ale třeba by to šlo charterovat...
S kapitánem.
4199
Související články
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…
Do Splitu připlula letadlovka USS Gerald R. Ford
Do Splitu připlula letadlovka USS Gerald R. Ford
Nejmodernější americká letadlová loď na jaderný pohon USS Gerald R. Ford je ve Splitu. Připlula dnes v ranních hodinách.
Kolik je místa na odpad na dně moří?
Kolik je místa na odpad na dně moří?
Celé lidstvo, celá planeta má problém s odpadem. Kam s ním? Přitom tu máme naprosto nevyužité prostory, jejichž objem by stačil na všechny skládky světa. Příkladem budiž Atlantský oceán. Jeho průměrná hloubka je 3332 metrů. Velká část z toho jsou naprosto zbytečné a nevyužitelné metry.