Že už bychom se moc neohřáli? Ani u moře?
V posledních letech byly září a říjen na jihu ideální na příjemné plavby v turistických oblastech bez turistů. Ještě v říjnu se denní teploty v Chorvatsku pohybovaly kolem 25°C. Letos je to jinak a na změnu to zatím nevypadá.
Od rychlého konce rekordního léta začátkem září počasí zlobí. Nejen u nás, ale i na Jadranu a na mnoha místech ve Středomoří. Vždyť máme ještě týden do konce září a počasí je nestabilní, častý jižní vítr přináší srážky. A teploty? O těch snad ani nebudeme mluvit.
Mnozí jachtaři mají ještě před sebou plavby, chystají se podzimní regaty, na nás ještě čekají kurzy. A zatím to nevypadá, že by teploty měly atakovat příjemnou pětadvacítku. Podívejme se například na Zadar. V pátek ještě vyvrcholí jugo, útok na metu 25°C je hlášen, ale pak již teploty spadnou jen na 20.
Zdroj Windy
Bóra u pobřeží a severozápad na otevřeném moři v pondělí.
Co se týče větru, na Jadranu to vypadá na sílící jugo až do pátku, pak přechod fronty a od neděle již razantní bóra, která se postupně rozšíří na celé pobřeží. Na otevřeném moři a především na jihu Jadranu se stočí na více než svižný severozápad, který zasáhne i celé Jónské moře až po Krétu. Vítr dále bude postupně slábnout v celé oblasti, situace by se měla uklidnit v úterý odpoledne/večer.
Jenomže pak by mělo zase přijít jugo… A víte, jak to s jugem je. Obvykle postupně sílí, přichází déšť, pak fronta, za ní se vítr stočí na bóru a jsme tam, kde jsme byli. A to už jsme v říjnu.
Nezdá se, že by tento podzim měl v turistické hitparádě bodovat. Uvidíme, kdy němečtí důchodci se svými karavany odlétnou z kempů u Jadranu do svých zimovišť v Braniborsku… To je každoročně signál přicházejících podzimních plískanic.
Bohužel...
1035
Související články
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?