Zdarma publikace o elektronické navigaci
Papírové mapy, přesný čas, ruční zaměřovací kompas, nebo dokonce sextant, jsou pro většinu plujících po moři artefakty z doby, kdy byl svět ještě starý. Dnes máme lepší pomůcky. Známe ale jejich limity? Víme, jak je bezpečně používat?
Britská instituce Royal Institute of Navigation vydal užitečnou publikaci Electronic Navigation Systems, Guidance for the safe use on leisure vessels. Publikaci je možné si stáhnout zdarma ve formátu pdf.
V jednotlivých kapitolách se dozvíte, jak jednotlivé systémy fungují a jaké jsou jejich limity. Ať už jde o limity systému GPS (tedy i ostatních systémů na GPS závislých, například AIS), nebo o negativa mapových plotterů na jachtách, které mají obvykle jen malý monitor, na kterém nemá skipper bezpečný přehled o své plavbě. Součástí je i kapitola o vektorových a rastrových mapách, o přesnosti map, o technikách používaných při mapování, ale například i o kombinování satelitních a klasických námořních map.
V publikaci je i kapitola o radaru a AIS, o tom, co radar zachytí a ukáže a co nikoli a stejná pozornost je věnována i AIS.
Samostatná kapitola se zabývá problémy spolehlivosti elektrického systému na palubě, na jehož funkčnosti je veškerá dnešní elektronická navigace postavena.
V závěru najdete kapitolu o základních navigačních dovednostech, které musíte znát, ať už navigujete klasicky, nebo elektronicky.
V závěru najdete i odkazy na nehody, ke kterým došlo vlivem elektronické navigace.
Vynikající publikace, kterou je dobré si stáhnout a prostudovat.
3915
Související články
Kurz noční plavby a bezpečného kotvení
Kurz noční plavby a bezpečného kotvení
Na podzim jsme připravili nový zdokonalovací kurz pro méně zkušené (nebo méně sebejisté) jachtaře. Tentokrát půjde o kurz noční plavby a bezpečného kotvení. Znovu jde o třídenní kurzy, podobně jako kurzy přístavních manévrů, které budou probíhat v Chorvatsku.
Co nahradí AIS?
Co nahradí AIS?
Automatický identifikační systém AIS byl vyvinut v 90. letech a do provozu se prosazoval v první dekádě nového tisíciletí. Postupem let se stával díky silnějším vysílačům, aktualizacím softwaru a dalším inovacím stále spolehlivějším. Nyní se chystá hlubší integrace AIS s ostatními prostředky námořní komunikace, jejímž výsledkem bude robustní systém výměny dat na moři.
Navionics, nebo C-map?
Navionics, nebo C-map?
Jakou používáte navigační aplikaci v mobilu? Před lety jsem si stáhl aplikaci od Navionics a používám ji bez aktualizací stále. Nyní jsem se ale na lodi setkal se C-map a ta mi dala důvod k přehodnocení mých preferencí.