Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Závodní katamaran v troskách
Daniel Vodička

Závodní katamaran v troskách

Překlopený katamaran CMA Île-de-France, který se účastnil Route du Rhum, byl před 3 dny nalezen na pláži nedaleko Lorientu. Bohužel ve stavu, který vylučoval záchranu.

Francouzský závodní jachtař Brieuc Maisonneuve se překlopil se svým katamaránem týden po startu Route du Rhum. Z překlopené lodě ho zachránil zkušený závodník a dvojnásobný vítěz Barcelona World Race jean-Pierre Dick. Brieuc Maisonneuve předpokládal, že se podaří katamaran ORC 50 vyrobený loděnicí Marsaudon Composites z Lorientu, zachránit.

Vítr a mořské proudy přinášely katamaran stále blíže k pobřeží. Lehké katamarany ORC 50 velmi dobře plavou i po překlopení. Otázkou bylo, jak bylo možné katamaran lokalizovat. Jachty jsou sice vybaveny trackovacími radiomajáky, ale životnost baterií není neomezená a navíc mohl být umístěn v místech, kde se k němu dostala voda.

Nakonec to byla bouře Gerard, která přispěla k objevení katamaranu. Bohužel až na pláži v letovisku Guidel nedaleko Lorientu. Katamaran zjevně mířil domů…

Nalezená loď je bohužel ve stavu, který je neopravitelný. Alespoň došlo k odstranění vraku, který nebude několika tunami plastu znečišťovat životní prostředí.

634
Na horu