HH Soutez
× Search

1300 lidí v ohrožení

1300 lidí v ohrožení
1300 lidí v ohrožení
U norského pobřeží v bouři s větrem o rychlosti 50 uzlů vyslala nouzový signál pasažérská loď Viking Sky s 1300 lidmi na palubě. Na lodi přestaly pracovat motory a bouřlivý vítr ji snášel na pobřeží, které je lemováno mělčinami a útesy. Ve vzdálenosti cca 1 míle od pobřeží zůstala loď viset na kotvě a posádce se podařilo zprovoznit jeden z motorů. Nyní stojí na kotvě na dohled od pobřeží a probíhá evakuace pasažerů a posádky helikoptérami. Vrtulníky vyzvedávají po jednom pasažéry a převážejí je do nedaleké vesnice na pevnině. Bohužel je to velmi pomalé. Během odpoledne bylo evakuováno 100 osob. Více než 1000 lidí na palubě je tak stále závislých jen na tom, jak drží kotva. Moře u norského pobřeží je ledově chladné, a vlny vysoké 6 – 8 metrů neumožňují rychlejší evakuaci pomocí lodí. Záchranářská plavidla se musela vrátit do přístavu. V oblasti jsou mobilizovány veškeré záchranářské týmy. Poloha lodi zde. Nehoda pasažérské lodě s tolika...

Kotvení na dvě kotvy

Na lodi vozíme dvě kotvy, kotvíme ale jen s jednou. Jak se kotví se dvojicí kotev a kdy? Někdy jsou k vidění i situace kuriózní, které rozhodně ke zvýšení bezpečnosti na kotvě nevedou.

Nebezpečný uzel na laně

Stalo se vám někdy, že jste odplouvali od mola, kde jste stáli zádí, a v nejméně vhodnou dobu se na uvolňovaném vyvazovacím laně udělal uzel a lano se zaseklo v kruhu na mole?...

Jaké počasí bude zde?

Na synoptické mapě vidíte běžné útvary, které znáte a u kterých víte, co čekat. Jsou tu ale také krátké černé čáry. Co to je? Co na vás v těch místech čeká?

Nové Sodebo 3 na vodě

Toto je jachta, na jejíž výkony budou všichni zvědaví. Tým Sodebo očekává rychlosti mezi 40 a 50 uzly. Má být rychlejší než počasí, má ujíždět systémům. Má obeplout svět za méně než 40 dnů.

Pozor! Nebezpečí!

Vyvázání na bóji je na mnoha místech nejčastějším způsobem stání. Minimálně 50 % skipperů přitom dělá chybu, která snadno může skončit ztrátou lodi.

Poslední
Na horu