Search
× Search
Zajímavá chorvatská soutěž
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zajímavá chorvatská soutěž

Festival bespravne gradnje i devastacije prirode. Česky by se to dalo nazvat festivalem neoprávněných staveb a devastace přírody. Vítězná stavba, která se stane druhou nejlepší devastací pomorskog dobra v Chorvatsku, bude vyhlášena 2. října. Vítěz může být jen druhý, protože ten nejlepší z nejlepších je už dlouho známý.

První festival staveb bez povolení se konal v zátoce Vruja na začátku Makarské. Zde dokázal Stipe Latković, majitel televize Jadran a přítel všech přátel, kteří mají přátele na správných místech, zastavět zátočinu s pláží, přivlastnit si pomorsko dobro, vybudovat soukromý přístav a v poslední době i postavit silnici na místo, které bylo od dávného dávna spojeno se světem jen po vodě. Vše na černo. Bez povolení. Všem na očích a bez reakce státu.

Latković a zátoka Vruja je nejlepší stavbou bez povolení v Chorvatsku. Bezkonkurenčně. Nyní je tedy vyhlášena soutěž o druhé místo a lidé jsou vyzýváni, aby posílali snímky svých adeptů na vítězství. Soutěžní snímky mohou být zaslány do 25. září. Vyhlášení proběhne v zátoce Vruja 2. října. Mezi adepty na vítezství je například stavba na ostrově Tijat v zátoce Tijašćica. Jedná se o místo, které je součástí sítě Natura 2000, přesto tam vyrostlo bez povolení, to, co mnozí znáte.  

1697
Na horu