Záchrana trosečníků z oceánské pustiny
Výzkumná loď Geo Searcher se potopila po najetí na skalisko uprostřed jižního Atlantiku. Na jednom z nejopuštěnějších míst na světě. Tam, kde začínají obávané řvoucí čtyřicítky.
Na palubě výzkumného plavidla bylo 62 členů posádky. Loď se pohybovala asi míli severně od ostrova Gough v jižním Atlantiku, když najela na útes a potopila se. Posádka lodi se zachránila, podařilo se jí doplavat ke břehům ostrova Gough.
Ostrov Gough leží uprostřed jižního Atlantiku. 2700 km do Kapského Města a 3200 km do Buenos Aires. Ačkoli leží na podobné zeměpisné šířce, jako je v Evropě Barcelona, průměrná roční teplota je 11,5°C. V létě stoupá na 15 a v zimě klesá až k nule. Jižní polokoule je díky ohromné ploše Antarktidy studenější než severní půlka světa.
Trosečníci se tedy zachránili na ostrově Gough. Jde o 13 km dlouhý ostrov uprostřed pustiny jižního oceánu. Ostrov je v podstatě pustý. Objevili ho Portugalci v roce 1505. To byl objeven poprvé. V roce 1732 ho znovuobjevili Angličané. Tentokrát o 400 mil východněji. Tak byly v mapách zakresleny ostrovy dva. Po 50 letech se nakonec ukázalo, že portugalský ostrov se ztratil a zbyla tak jen britská verze s britským názvem.
Po roce 1790 ostrov začali navštěvovat velrybáři a lovci lachtanů. Jejich výlety trvaly asi 30 let. Pak už nebylo, co lovit. Ve dvacátém století byl ostrov několikrát cílem vědeckých výprav. V roce 1914 se na něm na tři měsíce usadila parta zlatokopů. Hledali diamanty…
V roce 1938 se stal Gough formálně součástí Spojeného království. Za poslední světové války zde byli vysazeni meteorologové a málem se na ně zapomnělo. Dnes se v oceánské pustině střídají v ročních turnusech znalci počasí z Jihoafrické republiky. Je jich vždy šest.
Ztroskotání vědecké lodě tedy zdesateronásobilo počet obyvatel na ostrově a pro meteorology šlo o příjemné zpestření nudy. Negativem byly rychle se tenčící zásoby potravin. Na ostrově se nikdy s takto velkou posádkou nepočítalo. Z Jižní Afriky byla proto ihned vyslána loď, která pomocí vrtulníku evakuovala ztroskotance z ostrova a uklidnila tak obavy meteorologů ze smrti hladem.
2960
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Na pobřeží nalezen záchranný ostrůvek s ostatky dvou těl
Na pobřeží nalezen záchranný ostrůvek s ostatky dvou těl
Na pobřeží ostrova Sable byl vyplaven záchranný ostrůvek s ostatky dvou těl. Pravděpodobně se jedná o posádku jachty Theros, která zmizela minulý měsíc při plavbě z Halifaxu na Azory.
Motorák v sádkách, ztroskotání na Lastovu a odfouknuti bórou
Motorák v sádkách, ztroskotání na Lastovu a odfouknuti bórou
Jak začne turistická sezóna, tak se něco děje. Pokud jde jen o materiální škody, je možné to zvládnout. Důležité je, aby turisté nepřicházeli o své životy, protože pak přestávají odvádět očekávaný novac do chorvatské státní kasy.