Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou
Tahanice o megajachtu Dilbar Ališera Usmanova, která je momentálně zaparkována v hamburském doku loděnice Blohm+Voss, nekončí. Německé úřady krotce našlapují kolem možnosti loď zabavit.
Jeden z nejbohatších Rusů Usmanov je považován za přítele prezidenta Vladimira Putina. Jeho jachta v době začátku invaze na Ukrajinu procházela údržbou a úpravami v hamburském doku. Nyní je obestavěna lešením a zakryta plachtou. Přestože na průmyslníka a majitele Matalloinvestu EU uvalila sankce, německé úřady jachtu zatím nezabavily.
Mluvčí hamburského senátu Marcel Schweitzer uvedl, že Dilbar je předmětem probíhajícího vyšetřování Spolkového kriminálního úřadu BKA, ale údajně již existuje průběžný výsledek. "Podle aktuálního stavu vyšetřování tato jachta pravděpodobně spadá pod sankční režim EU," uvedl Schweitzer. Jak přesně budou sankce uplatněny, prý ale spolkové úřady teprve zkoumají.
Zároveň se mluvčí dopustil šalamounské úvahy: v případě, že by se jachta pokusila opustit německé vody, mohla by podle Schweitzera být okamžitě zabavena. To se však nemůže stát, protože "jachta je zcela neschopná plavby," vysvětlil Schweitzer.
Toto našlapování je celkem v souladu s pozicí, kterou Německo od 24. února zaujímá ve vztahu k Rusku obecně - silná slova, slabé činy.
1944
Související články
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Ruská marína se v době, která je pro ni nelehká, pokouší o vytvoření nového světového rekordu v zanoření dieselelektrické ponorky. Pokus probíhá v přístavu Sevastopol na Krymu.
Hon na miny v Černém moři
Hon na miny v Černém moři
Uprchlé miny toulající se Černým mořem bude lovit námořnictvo Turecka, Bulharska a Rumunska. Cílem je zajistit bezpečnost v oblasti a vyčistit cestu pro export obilí z Ukrajiny.