Search
× Search
Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou

Tahanice o megajachtu Dilbar Ališera Usmanova, která je momentálně zaparkována v hamburském doku loděnice Blohm+Voss, nekončí. Německé úřady krotce našlapují kolem možnosti loď zabavit.

Jeden z nejbohatších Rusů Usmanov je považován za přítele prezidenta Vladimira Putina. Jeho jachta v době začátku invaze na Ukrajinu procházela údržbou a úpravami v hamburském doku. Nyní je obestavěna lešením a zakryta plachtou. Přestože na průmyslníka a majitele Matalloinvestu EU uvalila sankce, německé úřady jachtu zatím nezabavily.

Mluvčí hamburského senátu Marcel Schweitzer uvedl, že Dilbar je předmětem probíhajícího vyšetřování Spolkového kriminálního úřadu BKA, ale údajně již existuje průběžný výsledek. "Podle aktuálního stavu vyšetřování tato jachta pravděpodobně spadá pod sankční režim EU," uvedl Schweitzer. Jak přesně budou sankce uplatněny, prý ale spolkové úřady teprve zkoumají.

Zároveň se mluvčí dopustil šalamounské úvahy: v případě, že by se jachta pokusila opustit německé vody, mohla by podle Schweitzera být okamžitě zabavena. To se však nemůže stát, protože "jachta je zcela neschopná plavby," vysvětlil Schweitzer.

Toto našlapování je celkem v souladu s pozicí, kterou Německo od 24. února zaujímá ve vztahu k Rusku obecně - silná slova, slabé činy.

 

1839
Na horu