Search
× Search
Vzestup hladiny oceánů zrychluje
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Vzestup hladiny oceánů zrychluje

Růst hladiny moře o jednu stopu (30,5 cm) do roku 2050. To je vize, kterou předkládá zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), na níž spolupracovalo šest dalších vládních úřadů včetně NASA. Znamenalo by to, že v příštích necelých třech dekádách stoupne hladina stejně jako v uplynulých sto letech.

Zpráva zveřejněná minulý týden představuje projekci vycházející z nejčerstvějších dat. Ta tvoří jednak pravidelné měření přílivu, jednak satelitní pozorování. Údaj se týká všech amerických přímořských států.

Konkrétně zpráva uvádí, že v roce 2050 se předpokládá úroveň hladiny při americkém pobřeží o 10-12 palců výše (palec = 2,54 cm) než dnes.

"Vědět, co lze očekávat a jak tomu uzpůsobit plány, je pro firmy na pobřeží zcela zásadní," řekla americká ministryně obchodu Gina M. Raimondová. "Právě díky takovýmto projekcím mohou podnikatelé udělat chytré investice a připravit se na budoucí roky," dodala ministryně.

Zpráva je dalším příspěvkem v řadě argumentů nutících k zesílení úsilí globální dekarbonizace, a tím zpomalení klimatických změn. Týká se to i námořní dopravy, která je zodpovědná za 3 procenta světových emisí CO2.

Mezinárodní námořní organizace IMO přijala závazek snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na polovinu proti objemu z roku 2008. Čelí však tlaku, aby byla mnohem ambicióznější a přihlásila se k plánu nulových emisí.

Materiál zmiňuje také vyšší riziko výskytu záplav. Autoři očekávají, že v polovině století se budou objevovat desetkrát častěji než v současnosti. "To znamená, že místo jednou za dva až pět let se takové události stanou vícekrát za rok," tvrdí Nicole LeBoeufová, šéfka Národní oceánské služby v NOAA. Podle ní se předpověď týká všech oblastí, nezávisle na tom, zda budou tyto jevy doprovázet bouře či vydatné srážky.

"Zpráva potvrzuje předchozí studie a také to, co už víme delší dobu, tedy že hladina oceánů se zvyšuje alarmujícím tempem, což ohrožuje přímořské oblasti na celém světě. Máme-li škody limitovat, musíme jednat hned," uvedl Bill Nelson z NASA.

1187
Na horu