Vzestup hladiny oceánů zrychluje
Růst hladiny moře o jednu stopu (30,5 cm) do roku 2050. To je vize, kterou předkládá zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), na níž spolupracovalo šest dalších vládních úřadů včetně NASA. Znamenalo by to, že v příštích necelých třech dekádách stoupne hladina stejně jako v uplynulých sto letech.
Zpráva zveřejněná minulý týden představuje projekci vycházející z nejčerstvějších dat. Ta tvoří jednak pravidelné měření přílivu, jednak satelitní pozorování. Údaj se týká všech amerických přímořských států.
Konkrétně zpráva uvádí, že v roce 2050 se předpokládá úroveň hladiny při americkém pobřeží o 10-12 palců výše (palec = 2,54 cm) než dnes.
"Vědět, co lze očekávat a jak tomu uzpůsobit plány, je pro firmy na pobřeží zcela zásadní," řekla americká ministryně obchodu Gina M. Raimondová. "Právě díky takovýmto projekcím mohou podnikatelé udělat chytré investice a připravit se na budoucí roky," dodala ministryně.
Zpráva je dalším příspěvkem v řadě argumentů nutících k zesílení úsilí globální dekarbonizace, a tím zpomalení klimatických změn. Týká se to i námořní dopravy, která je zodpovědná za 3 procenta světových emisí CO2.
Mezinárodní námořní organizace IMO přijala závazek snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na polovinu proti objemu z roku 2008. Čelí však tlaku, aby byla mnohem ambicióznější a přihlásila se k plánu nulových emisí.
Materiál zmiňuje také vyšší riziko výskytu záplav. Autoři očekávají, že v polovině století se budou objevovat desetkrát častěji než v současnosti. "To znamená, že místo jednou za dva až pět let se takové události stanou vícekrát za rok," tvrdí Nicole LeBoeufová, šéfka Národní oceánské služby v NOAA. Podle ní se předpověď týká všech oblastí, nezávisle na tom, zda budou tyto jevy doprovázet bouře či vydatné srážky.
"Zpráva potvrzuje předchozí studie a také to, co už víme delší dobu, tedy že hladina oceánů se zvyšuje alarmujícím tempem, což ohrožuje přímořské oblasti na celém světě. Máme-li škody limitovat, musíme jednat hned," uvedl Bill Nelson z NASA.
1139
Související články
Antifouling jed, nebo spása? Část 1.
Antifouling jed, nebo spása? Část 1.
Kdo se kdy zamyslel nad tím, co je to vlastně antifouling, jak funguje, co obsahuje, jestli škodí nebo neškodí přírodě, jaký typ je specificky vhodný pro koho, nebo třeba jak často je třeba ho obnovovat?
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Čím vás zaskočí Sicílie? Co je tak překvapivé na největším ostrově ve Středomoří s 5 miliony obyvatel?
Uzavřený kruh - staré ropné plošiny mají ukládat uhlík
Uzavřený kruh - staré ropné plošiny mají ukládat uhlík
Technologie zachytávání a ukládání oxidu uhličitého zvaná CCS je známa delší dobu. Realizace se dočkala jen v jednotlivých projektech, protože náklady jsou vysoké. Způsobem, jak je snížit, je využít stávající infrastrukturu. Vhodnou variantou se mohou jevit vyřazené těžební plošiny.