Vystačíte si s elektronickou mapou, nebo potřebujete papírovou?
„Papírovou mapu? Na co! Již roky jezdím podle plotteru (telefonu, tabletu…) A je to spolehlivé, přesné a levné.“ Taková by mohla být odpověď mnoha jachtařů. Vystavují se tak velkému riziku.
Jestli nějaký vynález pomohl masovému rozšíření jachtingu, pak je to GPS a mapové plottery. Dříve musel každý jachtař studovat navigaci. Bez ní byl ztracený. Dnes mnozí přijedou do maríny, na stolek v kokpitu položí tablet či ještě lépe telefon a bez jakékoli bázně vyplují. Někteří sice jen nedaleko, protože nevědí, jak na telefonu poznat, jak je vysoký most mezi ostrovy, ale jiní, ti s větším štěstím, se pouští plni statečnosti dané neznalostí velmi daleko.
Papírové mapy, ano či ne
Rozhodně ano. Důvodů je více.
Ten první je legislativní. Na palubě musíme mít adekvátní papírové mapy k dispozici. Tečka.
Druhým důvodem je spolehlivost. Tablet i telefon jsou sice spolehlivé, ale jen dokud nepřestanou fungovat. Pak je sice na lodi ještě mapový plotter, ale ten může odejít také. Příliš mnoho náhod? Ani ne. Bouřlivé počasí a jedna nehoda stíhá druhou. Tablet spadne z navigačního stolku a rozbije se. Voda v podpalubí způsobí defekt elektrického rozvodu. To může nastat kdykoli. Dokonce je obvyklé, že se v krízovkách selhání hromadí.
Třetím důvodem je přehlednost. Víte, co se stalo při Volvo Ocean Race jachtě Team Vestas Wind? Jachta plná nejlepších profesionálů najela na útes v Indickém oceánu v plné rychlosti. Bylo to jen tím, že si navigátor mapu dostatečně nezvětšil. Opomenutí, které se může stát každému. Nevíš-li o nebezpečí, nehledáš ho. Jde o problém vektorových map. Detaily se na vektorových mapách objevují až při dostatečném přiblížení. Pokud si mapu nezvětšíte, nevíte o tom, že tam na vás číhá útes...
Dále je zde nepřesnost elektronických map. Ve svém článku v Yachting Worldu z listopadu 2015 se tomuto tématu věnuje zkušený Skip Novak. Říká, že přesnost, které je při použití elektronických map dosaženo v Evropě, je jen velmi vzdálenou metou na jiných místech světa. Zvláště, pokud se pouštíte na plavbu do méně běžných míst, je papírová mapa absolutní nezbytností.
Vezměte v úvahu třeba měřítko mapy, kdy byla naposledy aktualizovaná, z jakého roku pocházejí podklady, jaké je mapové datum. To vše máte na papírové mapě uvedené a to vše vám říká, jaká je její spolehlivost. Víte, jak toto vše zjistit na mapě elektronické? To ale může vést k problémům.
Proto Skip Novak doporučuje elektronické mapy dále na moři a u pobřeží jejich kontrolu klasickými navigačními metodami. Tedy jednoduše terestrickou navigaci. A dále doporučuje pravidelné vynášení poloh z GPS do mapy. Pro případ, že přístroje selžou.
12502
Související články
Proč mám rád papírové mapy
Proč mám rád papírové mapy
Papírové mapy jsou odsouzeny k zániku. Přetrvá pár sběratelských kousků. Některé budou zabírat místo v zásuvkách staromilců, jiné skončí v rámech na stěnách snílků pamatujících zašlou minulost. Zbytek bude rozšmelcovaný. Vznikne z nich surovina na výrobu papírových utěrek. Konec, finito, doba papírových map je minulostí. Svět už není tak velký, aby na něm papírové mapy zabíraly místo.
Zkratky v navigaci
Zkratky v navigaci
Na navigačních přístrojích se setkáváme se zkratkami, které mnohým nic neřeknou. Přinášíme jejich přehled a překlad do češtiny.
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Chystáte se na kapitánský kurz na licenci B? znovu je tu ukázka navigačního příkladu, tentokrát na plavbu v proudu. První části příkladu již jsme přinesli, teď tedy část poslední, a to je plavba v proudu.