Vjezd do Sali
O rozšiřování přístavu v Sali jsem již psali. Maximální dělka plavidel, kterým je dovoleno vplouvat, je 12 metrů, šířka je zastropována na 4 metrech.Taková je teorie. Dnes nám poslal informace z praxe Viktor Jurek. Protože na vplouvání turistů panuje všeobecný zájem, je uplatňována určitá tolerance...
Jak už možná někteří zaznamenali, v populárním přístavu Sali na Dugem Otoku se jali rozšiřovat přístav. Buduje se zde nové molo se stáním a vlnolam, který by měl pomoci lépe chránit přístav při jugu. Jednu dobu se zdálo, že stavební práce úplně znemožní vjezd do tohoto oblíbeného zásobovacího městečka.
Aktuálně je vjezd možný, ovšem s omezeními.
Zdroj Navionics
Do přístavu se nyní vplouvá takto.
Oficiální údaje na tabuli na starém vlnolamu jsou 12 m délky, 4 metry šířky a 2,5 m ponoru. Podle místního marinera končí balkánská rezerva na 14 metrech délky a u katamaránů prý do 45 stop. Lodě nad 50 stop, by prý už raději neměly počítat, že zde budou moci zajet, zejména v plné sezóně.
Tolik oficiální i neoficiální litera pravidel. V praxi jsem tu včera stál vedle Jeanneau 53. Takže na větších lodích to zkusit můžete, jen nepočítejte s tím, že vám povolí vyvázání. Přibližně 50 stop dlouhý motorák už marinero vypral.
Samotné zaplutí do přístavu je učebnicovou lekcí laterálního a dalšího značení. Původní vjezd přehrazují bóje speciálních znaků. Nový vjezdový kanál je vybójkován zleva, okolo bóje bezpečné vody, pak mezi červené a zelené laterální bóje podél mola u konzervárny a dál okolo vlnolamu. V přístavu je pak vhodné držet se dál od rozestavěného nábřeží. Doufejme, že se podaří dodržet harmonogram a práce budou hotové v roce 2024.
2047
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.