Vítr dovnitř, nebo ven?
Krásný den s oblohou plnou kumulů. Bude foukat dovnitř do oblaku, nebo ven z oblaku? Je to celkem rozdíl a předpověď počasí vám ho neřekne. A jak se vítr změní, když oblak zmohutní a začne z něj pršet?
Do oblaku
Na obloze je krásný masivní cumulus. Dejme tomu, že nefouká žádný jiný vítr. Jak bude foukat, jaký vítr oblak vyvolá?
Podíváte-li se na cumulus, na jeho horní květákovitou část, jasně vidíte, že v něm stoupá vzduch vzhůru a tím oblak roste. Jak k tomu dochází? Představte si to jako ohýnek. Vzduch nad ohýnkem se ohřává a stoupá vzhůru. Nahrazuje ho vzduch, který přichází z okolí ohýnku.
Když se vrátíme znovu k oblaku, zjistíme, že ohřátý vzduch stoupá vzhůru, ochlazuje se a stoupá jeho relativní vlhkost až do chvíle, kdy dosáhne 100 %. Je to ve výškové hladině, kde vzduch dosáhl teploty rosného bodu (spodní základna cumulu). Stoupající ohřátý vzduch nahrazuje vzduch z okolí. Pod mrakem typu cumulus fouká směrem ke středu oblaku.
Ven z oblaku
Situace se ale dramaticky promění ve chvíli, kdy začnou z oblaku vypadávat srážky. Část srážek se vypařuje. K tomu spotřebuje mnoho tepla (změna skupenství je energeticky náročná) a teplo získává z okolního vzduchu, který se ochlazuje. Studený vzduch je těžší než okolní teplý vzduch a začíná padat k zemi. Proudění se otočí a místo toho, aby vítr foukal do oblaku, začne foukat z oblaku ven. Může se jednat o velmi prudký vítr. Jeden takový extrém vidíte na přiloženém videu.
3265
Související články
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?