Search
× Search
Vítr dovnitř, nebo ven?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Vítr dovnitř, nebo ven?

Krásný den s oblohou plnou kumulů. Bude foukat dovnitř do oblaku, nebo ven z oblaku? Je to celkem rozdíl a předpověď počasí vám ho neřekne. A jak se vítr změní, když oblak zmohutní a začne z něj pršet?

Do oblaku

Na obloze je krásný masivní cumulus. Dejme tomu, že nefouká žádný jiný vítr. Jak bude foukat, jaký vítr oblak vyvolá?

Podíváte-li se na cumulus, na jeho horní květákovitou část, jasně vidíte, že v něm stoupá vzduch vzhůru a tím oblak roste. Jak k tomu dochází? Představte si to jako ohýnek. Vzduch nad ohýnkem se ohřává a stoupá vzhůru. Nahrazuje ho vzduch, který přichází z okolí ohýnku.

Když se vrátíme znovu k oblaku, zjistíme, že ohřátý vzduch stoupá vzhůru, ochlazuje se a stoupá jeho relativní vlhkost až do chvíle, kdy dosáhne 100 %. Je to ve výškové hladině, kde vzduch dosáhl teploty rosného bodu (spodní základna cumulu). Stoupající ohřátý vzduch nahrazuje vzduch z okolí. Pod mrakem typu cumulus fouká směrem ke středu oblaku.

Ven z oblaku

Image
Situace se ale dramaticky promění ve chvíli, kdy začnou z oblaku vypadávat srážky. Část srážek se vypařuje. K tomu spotřebuje mnoho tepla (změna skupenství je energeticky náročná) a teplo získává z okolního vzduchu, který se ochlazuje. Studený vzduch je těžší než okolní teplý vzduch a začíná padat k zemi. Proudění se otočí a místo toho, aby vítr foukal do oblaku, začne foukat z oblaku ven. Může se jednat o velmi prudký vítr. Jeden takový extrém vidíte na přiloženém videu. 

2566
Na horu