Víte co je AIS?
Zkratka AIS (Automatic Identification System) se na našich stránkách objevuje docela často. Ne každému je jasné, o jaký přístroj se jedná. Jde přitom o velmi užitečnou pomůcku, která v mnoha situacích pomůže stejně jako radar, který je mnohem složitější a dražší.
Pro zjednodušení začneme od konce, tedy od toho, jak vypadá grafický výstup z přístroje AIS na obrazovce mapového plotteru. Jde o údaje, které potřebujeme vědět, abychom se dokázali vyhnout srážce s jinou lodí. Co potřebujeme znát? Je to poloha kolem plujících lodí, jejich kurz a rychlost, velikost, typ, jména lodí a jejich volací znaky. To jsou přesně údaje, které AIS poskytuje. Na obrazovce mapového plotteru se lodě vybavené AIS obvykle objeví v podobě ostrého trojúhelníku, jehož vrchol ukazuje kurz. Dále je k dispozici vektor pohybu. Po najetí kurzorem na kterýkoli z těchto objektů se objeví další detaily, o kterých jsme se již zmínili. Displej mapového plotteru je tak kromě map doplněn o další překážky pro naší plavbu, jejichž vzájemné pozice můžeme stále sledovat. Kromě mapového plotteru mohou být údaje AIS zobrazovány na speciálních AIS přístrojích, nebo na monitorech počítačů či tabletů.
Svým způsobem tedy jde o obrázek, který získáme z radaru. Na jednu stranu nabízí AIS mnohem detailnější informace než radar, ale na druhou stranu nesmíme zapomínat, že neukazuje lodě, které přístrojem AIS vybaveny nejsou, nebo ho nemají zapnutý. Samozřejmě na monitoru AIS nenajdeme ani ostrůvky, útesy či bóje. Čili AIS je dobrým pomocníkem, ale musíme si uvědomovat jeho limity. Srážce s malou rybářskou lodí nezabrání.
Jak AIS pracuje
AIS nemá s radarem, jehož výstup je podobný, nic společného. Radar vysílá vlnění, které se odráží od předmětů a vrací se zpět. Obraz na monitoru radaru je obrazem přijatého odraženého vlnění.
AIS přes vysílačku VHF vysílá údaje, které má v sobě naprogramované, jako je jméno lodi, její velikost, volací znak atd a údaje získané z GPS (COG a SOG).
Údaje AIS jsou aktualizovány každých 2 – 10 sekund, pokud jde o loď za plavby a každé 3 minuty, jde-li o loď na kotvě. Jednou za 6 minut jsou aktualizovány méně důležité údaje o lodi. Tato čísla platí pro přístroje nazvané AIS Class A. Jde o nákladné přístroje, které vysílají údaje, které menší lodě ani nejsou schopny poskytnout.
Pro jednodušší použití jsou k dispozici AIS Class B. Poskytují méně informací a údaje o pozici jsou aktualizované jednou za 30 sekund. Pokud se loď, na které je Class B instalován, pohybuje rychleji než 14 uzlů, rychlost podávání informací o poloze se zvýší. Omezený je navíc výkon vysílače, Class B zajišťuje viditelnost na cca 10 mil. Důležitý rozdíl je v ceně Class A a Class B. První jmenovaný pořídíte za cca 2500 EUR, Class B je nejméně pětinásobně levnější.
Pro rekreační jachty jsou na trhu ještě pouze AIS přijímače. Pouze přijímají informace, tedy nic nevysílají, vlastní údaje neposkytují okolí. Pro mnoho jachtařů jsou dostačující, jejich cena začíná na 130 EUR.
Druhou část článku o AIS přineseme zítra.
10612
Související články
Jak vysoko umístit anténu
Jak vysoko umístit anténu
Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?
Konec papírových map
Konec papírových map
Britský vydavatel papírových map příští rok s tiskem na papír končí. Zůstanou piloty a podobné navigační publikace, ale papírové mapy se již vydávat nebudou. Vše jen digitálně…
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Během dvou desetiletí jsme se ocitli v digitálním světě. Platí to i o jachtingu. Navigujeme mapovým plotterem, nebo dokonce telefonem. Je však stále oblast, kde je papírová mapa téměř nezastupitelná. Jde o plánování plavby.