Search
× Search
Vikingský nájezd po 1000 letech
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Vikingský nájezd po 1000 letech

Evropskými vodami se po mnoha staletích opět plaví tradiční vikingská loď. Sice je kromě plachet vybavena i elektrickým pohonem, ale jinak je Saga Farmann věrnou kopií lodi Klastad, která se potopila v roce 998. Jejím cílem je Istanbul a smyslem říční plavby skrze kontinent má být mimo jiné osvěžení „starého přátelství“ mezi Skandinávií a Tureckem.

Dvacet metrů dlouhá a šest metrů široká Saga Farmann byla postavena v letech 2015 až 2018. Za iniciativou stojí loďařská nadace Oseberg Vikingarv (OVA), která plavbu vnímá také jako příležitost k sebepropagaci, neboť ve svém portfoliu má více autentických replik vikingských lodí.

Saga Farmann po tisíci letech navazuje na cestu norského krále Haralda III. z Toensbergu do Istanbulu. Harald III. Hardråde byl pravděpodobně nejslavnějším členem varjažské gardy byzantského císaře v Konstantinopoli. Tato garda se skládala výhradně z Vikingů, alespoň ve svých počátcích, a byla známá a obávaná pro svou bezpodmínečnou poslušnost a věrnost císaři.

Loď Klastad byla objevena už v roce 1893, ale vyzvednuta byla až v roce 1970. Postavena byla z dubového, borového a bukového dřeva a dnes je vystavena v muzeu Slottsfjellmuseet v Toensbergu. Její repliku nadace postavila tak, aby mohla uskutečňovat dálkové plavby. Na palubě veze brousky a další dobové zboží, které posádka cestou prodává či vyměňuje za proviant.

Po překonání Baltu loď do kontinentální Evropy vstoupila v německém Lübecku. Po vnitřních vodních cestách popluje až do Černého moře, přičemž překoná více než 100 zdymadel. Většinu cesty stráví v německých říčních kanálech a především na Dunaji. Přechod na říční plavbu byl spojen s úpravou takeláže kvůli nízkým mostům.

Prvním úsekem byl kanál Labe-Lübeck. Trasa částečně kopíruje starý Stecknitzský kanál, který byl dokončen v roce 1398 jako jeden z prvních svého druhu v Evropě. Poté následoval úsek kanálem Elbe-Seitenkanal s vodním výtahem Scharnebeck s převýšením přibližně 40 metrů. Dalšími kanály se loď dostala na Rýn a s pomocí vlečného plavidla doplula proti proudu do Mohuče, kde zakotvila uplynulý víkend.

Z Mohuče do Regensburgu popluje rovněž kanály. Především kanálem Mohan-Dunaj dokončeným v roce 1992. Z Regensburgu bude na loď čekat 2380 kilometrů plavby po Dunaji do Černého moře. Historické bavorské město loď opustí 11. června, přičemž další zastávkou bude Budapešť, kam má Saga Farmann doplout o 14 dní později. Během tohoto úseku bude loď nejblíže českým hranicím - možnost zahlédnout ji třeba v Pasově či Linci se tedy nabízí někdy v tomto intervalu. Přesnou polohu lodi je možné sledovat na marinetraffic.com po zadání jména lodi či kódu 257081140.

421
Na horu