Větrné Středomoří
Dnes ve Středomoří fouká. Přehlídka lokálních větrů. Mistrál, jugo, bóra, lebić, na jídelníčku je bohatý výběr. V poryvech místy 60 – 70 uzlů, ve Velebitském kanále až 95 uzlů. To už je velký spektákl.
Tlaková níže se středem nad středním Jadranem a kolem ní se vše točí. Na přední straně níže jugo, jižní vítr. Před frontou lebić, severně od středu bóra. Bóře meteorologové předpovídají mohutnou sílu a to nejen pod Velebitem, ale i na otevřeném moři. Západně od Istrie poryvy kolem 65 uzlů, pod Velebitem DHMZ varuje až před 95 uzly.
Foto Daniel Vodička
Bóra pod Velebitem, ilustrační foto.
Větrné počasí se ale neomezuje jen na Jadran. Západně od Korsiky na zadní straně níže pofukuje studený zimní mistrál mezi 60 a 70 uzly v poryvech. Meteorologický model ICON-EU dokonce věští něco mezi 70 a 80 uzly v poryvech.
To už jsou, alespoň podle mého, podmínky pro charterový jachting nevhodné. Podíváme-li se na výšku vln, západně od Korsiky se dostáváme na 8,2 metru.
Na Jadranu navíc déšť, bouřky, nevlídno. Na horách sníh, kamione s prikolicama se z chorvatské metropole nedostanou do Rijeky.
Ano, je tady zima. I když se to u nás včera nezdálo.
705
Související články
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.