Search
× Search
Velké vítězství ve Vruji
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Velké vítězství ve Vruji

Tlak veřejnosti se po letech vyplatil. Král chorvatských nelegálních stavbařů Stipe Latković prohrál, přišel o koncesi na zátoku Vruja na kraji Makarské a musí nezákonné stavby odstranit. To je velké vítězství práva nad dlouhými prsty mocných.

Zátoka Vruja leží mezi obcí Pisak a Brelou na začátku Makarské. V zátoce vyvěrají do moře četné a mimořádně vydatné prameny sladké vody. Celá zátoka je chráněným územím.

Dobrý přítel bývalého chorvatského prezidenta Stjepana Mesiće Stipe Latković se shodou okolností dostal ke koncesi na zátoku Vruje. V té době byla v zátoce oblázková pláž přístupná jen lodí, jedna terasa a slunečník. Stavět se zde nesmělo.

Stipe Latković se rozhodl, že vyzkouší, co vše se zátokou dokáže, jak dokáže bruslit mezi chorvatskými zákony a úřady. V roce 2011 začal v zátoce stavět. Vyrost zde velký komplex luxusních apartmánů, přístav, nábřeží, terasy a nakonec i silnice, která spojila rekreační objekt pro pár vyvolených s Jadranskou magistrálou. Vše bez řádných povolení.

Vše dlouho procházelo. Až silnice dolů svahem, která definitivně zničila kouzelné místo, se ukázala být příliš. Guma lidské trpělivosti se napnula a … Praskla! Začaly protestní akce, demonstrace. Zainteresovaní úředníci si již nemohli přehazovat zodpovědnost za nicnedělání jako horký brambor. Úřední šiml se rozpohyboval. Pomalu, ale jistě...

A nyní konečně přišlo pravomocné rozhodnutí. Stipe Latković definitivně přišel o koncesi, musí zátoku opustit a nepovolené stavby odstranit. Tím, zdá se, končí happy endem tento příběh.

Kdyby se takto zlikvidovalo pár černých staveb (v Chorvatsku, u nás), možná by v budoucnu žraloci, pro které je právo jen bičem na bezmocné, více vážili své kroky.

 

 

 

 

585
Na horu