Velikonočka bude větrná
V neděli startuje Velikonoční regata. Myslím, že pondělní předpověď dělá organizátorům vrásky na čele. Bude velmi chladno a velmi a velmi větrno.
V neděli závodníci vystartují do slabého juga, které se večer přetočí na slabou bóru. Noc na pondělí bude ve znamení zesilování větru, aby již ráno mezi Korčulou a Mljetem přifouklo na 35 uzlů. Během dne i dole u Dubrovniku vítr zesílí až na 40 uzlů. Teplota v noci na úterý klesne na 3 – 4°C.
To se ale bavíme o té méně větrné a teplejší části Chorvatska. Podíváme-li se do Velebitského kanálu, tam se teprve budou dít velké věci. V pondělí večer a v úterý bóra zesílí až na 73 uzly! Teplota spadne až k nule.
To vše v případě, že se předpověď vyplní...
1236
Související články
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Pro osobu spadlou s paluby je největším nebezpečím podchlazení. Většinou se podceňuje. Málokdo se totiž běžně koupe třeba v desetistupňové vodě, a tak chybí obecné povědomí o tom, jak dlouho se v takové vodě dá vydržet. I v relativně teplé vodě jde o každou minutu. Naopak v arktických vodách či v zimním období, kdy má moře jen pár stupňů, tělo trosečníka neohrožuje ani tolik podchlazení jako šok z ledové vody, který jej může zabít.
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Geologové z norské univerzity UiT strávili pět let studiem procesů, které probíhaly pod ledovým příkrovem Barentsova moře před zhruba 15 tisíci lety. Získané údaje pomohou lépe pochopit aktuální dění, které souvisí s oteplováním planety. Studie zjistila, že současná rychlost klimatických změn není bezprecedentní. Pokud je možné to považovat za dobrou zprávu, dobré zprávy tím končí.
K Severnímu a Baltskému moři za teplem
K Severnímu a Baltskému moři za teplem
Teplota povrchových vod Baltského a Severního moře byla během letošní zimy výrazně nad dlouhodobým průměrem. V prosinci, lednu a únoru byly naměřeny až o 1,5 stupně vyšší teploty, než odpovídá průměrným hodnotám za uplynulé čtvrtstoletí.