Veliki Školj
Při plavbě na jih Jadranu se můžete zastavit na východním cípu ostrova Mljet v průlivu mezi ostrůvky Veliki Školj, Mali Školj a Mljetem. Krásná úžina s průzračnou vodou, ve které najdete úkryt před převažujícím letním severozápadním větrem.
V úžině je klid i když na severozápad vane rychlostí přes 20 uzlů. Na břehu jsou dvě restaurace, které obsluhují vedle této úžiny také známou zátoku Saplunara s písečnou pláží. Restaurace mají v úžině cca 6 kotevních bójí v jižní části úžiny. V severním dílu se stává na kotvě.
Kotvení v úžině má svá ale. Dno je téměř všude porostlé mořskou travou Posidonia, ve které má kotvení své limity. Navíc je na mnoha místech dno skalnaté, to také není na kotvení žádná výhra. Shrneme-li to, zakotvit se zde dá, ale spolehlivé to není.
Kotvení v Posidonii, kromě toho, že v ní kotva nedrží, není k přírodě šetrné. Porosty Posidonie jsou pro ekosystém velmi cenné a při kotvení trávu ničíme, vytrháváme. Porosty zničené kotvením se většinou již nedovedou vzpamatovat, protože na místo přijíždí další a další kotvicí jachty.
Restaurace mají krásnou vyhlídku na moře a jsou velmi dobře hodnocené. Přijedete-li v sezóně bez rezervace, může se vám snadno stát, že se na vás nedostane.
Velmi dobrou pověst má restaurace Stermasi, telefon +385 98 939 0362.
4031
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.