Search
× Search
Veliki Školj
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Veliki Školj

Při plavbě na jih Jadranu se můžete zastavit na východním cípu ostrova Mljet v průlivu mezi ostrůvky Veliki Školj, Mali Školj a Mljetem.  Krásná úžina s průzračnou vodou, ve které najdete úkryt před převažujícím letním severozápadním větrem.

V úžině je klid i když na severozápad vane rychlostí přes 20 uzlů. Na břehu jsou dvě restaurace, které obsluhují vedle této úžiny také známou zátoku Saplunara s písečnou pláží. Restaurace mají v úžině cca 6 kotevních bójí v jižní části úžiny. V severním dílu se stává na kotvě.

Kotvení v úžině má svá ale. Dno je téměř všude porostlé mořskou travou Posidonia, ve které má kotvení své limity. Navíc je na mnoha místech dno skalnaté, to také není na kotvení žádná výhra. Shrneme-li to, zakotvit se zde dá, ale spolehlivé to není.

Kotvení v Posidonii, kromě toho, že v ní kotva nedrží, není k přírodě šetrné. Porosty Posidonie jsou pro ekosystém velmi cenné a při kotvení trávu ničíme, vytrháváme. Porosty zničené kotvením se většinou již nedovedou vzpamatovat, protože na místo přijíždí další a další kotvicí jachty.

Restaurace mají krásnou vyhlídku na moře a jsou velmi dobře hodnocené. Přijedete-li v sezóně bez rezervace, může se vám snadno stát, že se na vás nedostane.

Velmi dobrou pověst má restaurace Stermasi, telefon +385 98 939 0362.

3639
Na horu