Search
× Search
Varování před hurikány
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Varování před hurikány

Hurikány čerpají svoji energii z teplého oceánu. Oceány jsou rekordně teplé, k tomu se přidává jev El Nino. Co to bude znamenat pro hurikánovou sezónu? Podle americké NOAA to vypadá na bouřlivý podzim.

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) avizuje, že rekordně vysoké teploty oceánů a opožděný jev El Nino zdvojnásobují pravděpodobnost velmi aktivní sezóny hurikánů v Atlantiku v létě a na podzim tohoto roku.

Vzhledem k tomu, že sezóna hurikánů v Atlantiku je již nyní, ve své počáteční fázi, výrazně nadnormální, NOAA zvýšil pravděpodobnost nadprůměrné hurikánové sezóny. Podle agentury je šance na nadnormální hurikánovou sezónu 60 %, což je dvojnásobek květnové předpovědi agentury, která hovořila o 30 %. Dřívější předpověď se přikláněla spíše k sezóně blízké normálu ze 40 %, ale šance na normál se nyní zmenšila na 25 %.

Ačkoli výhled NOAA nepředpovídá dráhy bouří ani místa, která budou zasažena, tak silná sezóna, jako je ta předpovídaná, znamená, že "se zdvojnásobuje šance, že hurikán zasáhne pevninu na východním pobřeží USA a způsobí rozsáhlé škody" uvedl Matthew Rosencrans, hlavní odborník na hurikány v Centru klimatických předpovědí NOAA.

 

284
Na horu