Search
× Search
V pátek ve Středomoří zafouká
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

V pátek ve Středomoří zafouká

Po rozpařeném týdnu přijde na víkend ochlazení. Bude přecházet poměrně silná studená fronta a ta se projeví především v západní části Středomoří bouřlivým počasím. Nejvíce zasažená bude oblast od ústí řeky Rhony až po Korsiku a Sardinii.

Silný severozápadní vítr nazývaný mistrál bude vát již od čtvrtka. Plnou sílu ale nabere až v noci na pátek. Současné předpovědní modely se zatím ještě v síle poryvů větru poněkud rozcházejí. ECMWF slibuje na pátek poryvy do 45 uzlů, ICON-EU zobrazuje poryvy 55 uzlů.

Kdyby se jednalo o jarní, nebo podzimní den, nešlo by o nic výjimečného. Tentokrát jsme však na vrcholu léta a podobné podmínky mohou mnohé jachtaře zaskočit. Na vodě je mnoho těch, kteří s bouřlivým počasím nemají žádné zkušenosti a 55 uzlů již je vítr, ze kterého jde strach.

Všimněte si na Windy, jakou oblast západního Středomoří mistrál v plné síle zasáhne. Jižně od Sardinie vítr zeslábne, aby se pak východně od Tunisu stočil k severu a znovu zesílil.

Bouřlivý vítr bude vát také v úžině Bonifacio a východně od ní. Vlny v oblasti zasažené mistrálem budou dosahovat výšky 4 metrů. Z dalších zajímavých míst připomeňme ještě Gibraltar. Nad Alboranským mořem se mistrál stáčí ze severozápadu na severovýchod až východ. V Gibraltaru východní vítr nazývaný Levanter sílí až na 40 uzlů. Plavba z Atlantiku do Středomoří bude muset počkat (myslím na plachetnici).

1399
Na horu