V Egeji se nespoléhejte na vlastní úsudek
Připlouváte do přístavu na řeckém ostrově, který se zdá být skvěle krytý před převládajícím větrem. Čtyři metry hloubky, 20 nebo 25 metrů řetězu musí podle všech pouček stačit. Ostatní ale vyhazují kotvu daleko dále. Proč to dělají?
To můžete poznat záhy. Na rozdíl od vašeho očekávání se v přístavu rozfouká nečekaně silný vítr a vaše kotva přestane držet. Krizová situace jako vyšitá. Co se to sakra děje?
Neděje se nic mimořádného. Rozfoukalo se meltemi a to dokáže nabrat ošklivou sílu i za kopcem. Tedy v místech, která se zdají být dobře chráněná. Chráněná před vlnami jsou, před větrem však nikoli. Jak mám ale toto vědět?
Je to celkem jednoduché. Stačí se podívat do pilota a pořádně si přečíst informace o aktuálním kotvišti. Celké Řecko je pokryté vynikajícími piloty od anglického jachtaře Roda Heikella. Strávil v tamních vodách dlouhá léta a jeho piloty jsou vynikající, řekl bych nezbytné.
Můžeme se podívat na přístav Astipalaia. Vypadá výborně krytý před převažujícím letním větrem. V pilotu se však dočtete, že zde meltemi může dělat paseku svými poryvy. Neberte to na lehkou váhu. I když je u mola jen 3 – 4 metry hloubky, s řetězem nešetřete. Pamatujte, že více řetězu lépe drží.
A samozřejmě nejde jen o Astipalaiu, stejně na tom budete v přístavu Kalimnos, Patmos… Asi nemá smysl vyjmenovávat další.
Stejně tak je třeba se mít na pozoru i v zátokách a na závětrných stranách ostrovů. V místech, kde očekáváme bezvětří, může foukat nečekaně silný vítr.
1218
Související články
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Kotviště u Stromboli je známé. Známé tím, že stojí za starou belu. Špatně drží kotva a není chráněné před vlnami. Ukázalo se to i během naší jarní plavby.
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...