Search
× Search
Unije
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Unije

Oblast Kvarneru je mezi charterovými jachtaři mnohem méně známá, než je tomu jižněji v Daslmácii. Mimo jiné i proto, že je zde méně charterových společností. Zajímavým místem s nádechem konce světa je ostrov Unije. 

Západní strana ostrova je vystavena otevřenému moři, na východním pobřeží je několik dlouhých zátok, které jsou dobře kryté. Otevřené jsou jen na jihovýchod. Jachtařům nabízejí bezpečné stání.

Ostrov je osídlen už od řeckých, respektive ilyrských dob. Svoji roli v tom hrál zdroj pitné vody a úrodné polje. Jediná vesnice leží na západní straně ostrova. Pro obyvatele je zdrojem obživy turistika, pěstování oliv a ovcí.

V římských dobách byl ostrov zdrojem olivového oleje. Z těch dob se zachovaly zbytky Villa Rustica na jihu a římské silnice na severu ostrova.

Největšího rozkvětu se ostrov dožil ve dvacátých letech minulého století, kdy na něm bydlelo 783 obyvatel. V té době zde byly dva lisy na olivy a menší fabrika na zpracování ryb. Na konci dvacátých let ale přichází hospodářská krize a většina ostrovanů rodnou hroudu opouští a odchází do USA.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Pohled na vesnici Unije s trajektovým molem a pláží.
Velkým dnem v historii ostrova byl 7. říjen 1979. Na ostrov byl zaveden elektrický proud. Střídavý, samozřejmě. V té době se znovu otevřela škola, pošta a obchod. Dnes už je zase vše jinak. Na ostrově je přihlášeno 88 domorodců. Počet trvale žijících bude menší, mnozí jsou obvykle přihlášeni jen z daňových důvodů.

Z trojice velkých zátok na východě jsme stáli na kotvě v nejjižnější z nich. Jmenuje se Maračol. V zátoce je cca 50 kotevních bójí. Obvykle jsou velmi blízko sebe a je třeba vyvazovat záď na lano vedoucí na břeh. V době naší návštěvy byla většina bójí prázdná, v létě si o podobném stavu můžete nechat jen zdát. 

Ze zátoky vede cesta do vesnice na druhém břehu ostrova. Cca 15 min chůze. Hezká vesnice, pláže a čisté moře. To jsou lákadla pro turisty. Je zde i obchod, ale chleba je lepším si předem objednat.

Kotvení je možné při klidném moři i u západního pobřeží ostrova, tedy přímo u pláží. Probléme je skalnaté dno, na kterém kotvy nechtějí příliš držet.

 

2331
Na horu