Tuny plastu v Molunatu
Zátoka Gornji Molunat je vystavena plné síle juga, které sebou nese smetí pocházející v největší míře z Albánie. Tuny plastu končí na plážích a na dně zátoky.
Krásná a poklidná vesnice je v létě cílem těch, kteří hledají klid a krásné moře. Pláže jsou v sezóně vyčištěné a do hlubin zátoky turista nevidí. Stačí ale pohled na místa skrytá zrakům a ukáže se brutalita, se kterou se člověk k přírodě chová. Dno zátoky Gornji Molunat připomíná skládku domovního odpadu v dobách předrecyklačních.
Potápěči z Molunatu již několik let organizují čistící akci Eko Molunat. V loňském roce vylovili ze dna zátoky 1200 pytlů odpadu, dohromady 5 tun plastu. Na akci se podílelo 110 potápěčů.
Letos se tato akce odehraje 12. června. Organizátorem je potápěčské centrum Sea Star z Molunatu, které zajistí během akce plnění láhví (my laici říkáme bomby, ale potápěči to neradi slyší). Chcete-li se akce zúčastnit, můžete se přihlásit na telefonu +385993352700, nebo mailem divingseastar@gmail.com. Více informací najdete zde.
2863
Související články
Záchrana vraku pozastavena, zemřel potápěč
Záchrana vraku pozastavena, zemřel potápěč
Vyzvednutí vraku megajachty Bayesian bylo pozastaveno. Při odstraňování takeláže zemřel devětatřicetiletý potápěč. Primární je vyšetření příčin smrti holandského profesionála.
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.