Tichý oceán zmizí, vznikne superkontinent
Geologové z australské Curtin University v Perthu s využitím superpočítače nahlédli do budoucnosti vzdálené 200 až 300 milionů let. Planeta Země podle jejich simulace bude vypadat zcela jinak, než ji známe teď.
Výzkumný tým, jehož výsledky byly publikovány v časopise National Science Review, použil superpočítač k simulaci pohybu litosferických desek. Zhruba „uprostřed“ Tichého oceánu vznikne obří pevnina spojením všech dnešních kontinentů.
Zemské kontinenty ležící na litosferických deskách se po zemském plášti pohybují velmi pomalu. Posun jedné z těch rychlejších činí asi sedm centimetrů za rok. Tyto posuny a nárazy desek o sebe jsou zodpovědné za vznik reliéfu. Například Himálaj vznikl při srážce indického subkontinentu s Asií asi před čtyřiceti až padesáti miliony let.
Země se již miliardy let ochlazuje a tloušťka a pevnost desek pod oceány se časem zmenšují, což ztěžuje sestavení superkontinentu na místě mladších oceánů- Atlantského a Indického.
„Během posledních dvou miliard let se zemské kontinenty srážely a každých 600 milionů let vytvořily superkontinent, což je známé jako cyklus superkontinentů. To znamená, že současné kontinenty se mají za několik set milionů let opět spojit,“ uvedl vedoucí autor studie Chuan Huang.
Budoucí nový superkontinent vědci pojmenovali Amasia právě proto, že dominantním jevem bude spojení Ameriky s Asií na místě Tichého oceánu, přičemž „pojivem“ bude Austrálie.
Tichý oceán je pozůstatek superoceánu Panthalassa, který se začal formovat před 700 miliony let, když se začal rozpadat předchozí superkontinent. Je to nejstarší oceán na Zemi a od dob dinosaurů se začal zmenšovat ze své maximální velikosti. V současné době se zmenšuje o několik centimetrů ročně.
Studie dále uvádí, že kdyby celému světu dominovala jediná kontinentální masa, dramaticky by to změnilo ekosystém a životní prostředí naší planety. „Země, jak ji známe, bude po vzniku Amasie drasticky odlišná. Očekává se, že hladina moří bude nižší a rozsáhlé vnitrozemí superkontinentu bude velmi suché s vysokým rozsahem denních teplot,“ tvrdí materiál.
Lidstva se tato vize věru netýká, nicméně třeba spojení „plavba kolem světa“ dostává na takovém glóbu docela nový rozměr.
609
Související články
Skandinávský problém v Pacifiku
Skandinávský problém v Pacifiku
V Tichém oceánu, asi 300 mil východně od souostroví Markézy, se 8. dubna potopila loď Arcona 460 IdaLina. Posádka, již tvořil švédský manželský pár, z paluby stihla uniknout na záchranném ostrůvku a později byla zachráněna další švédskou lodí plující v oblasti. Zkázu jachty IdaLina přitom stihla zdokumentovat videozáznamem. Způsobila ji havárie kormidla dodaného dánskou společností. Švédská loděnice již případ vyšetřuje.
Umíte jednoduše spočítat obvod země?
Umíte jednoduše spočítat obvod země?
Je to snadnější, než si mnozí myslí. Nehledejte číslo na webu, ani nepoužívejte konstantu π. Zamyslete se a výsledek vám vyjde v námořních mílích.
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Geologové z norské univerzity UiT strávili pět let studiem procesů, které probíhaly pod ledovým příkrovem Barentsova moře před zhruba 15 tisíci lety. Získané údaje pomohou lépe pochopit aktuální dění, které souvisí s oteplováním planety. Studie zjistila, že současná rychlost klimatických změn není bezprecedentní. Pokud je možné to považovat za dobrou zprávu, dobré zprávy tím končí.