Search
× Search
Test Beneteau First 14
Daniel Vodička
/ Kategorie: Testy

Test Beneteau First 14

Nejmladším a nejmenším členem rodiny rychlých a dobře ovladatelných lodí pocházejících od slovinského týmu Seascape je First 14. Zajímavá dinghy s potenciálem přilákat mladé.

Zatímco Firsty 27 a 24 jsou víceméně kategoriemi samy o sobě mezi loděmi daných velikostí a First 18 zaznamenává obrovský úspěch (k dnešnímu dni cca. 500 vyrobených kusů), First 14 se pouští do silně konkurenčního segmentu výkonných a zároveň variabilně použitelných dinghy.

Za jejím vznikem stojí chuť „vrátit jachting zpět na seznam potenciálních sportovních aktivit moderního muže nebo ženy“ a to „vyhnutím se klasickým závodním kategoriím (zastaralé a/nebo těžce zvládnutelné) i víceúčelovým dinghy (není s nimi až taková zábava) a to stvořením zábavné, jednoduché, praktické a lehce ovladatelné lodě pro rekreační a rodinné posádky“ citace Andraže Mihelina, CEO Seascapu.

Konstrukce 

Pojďme ale k popisu samotné lodě. Jako u svých větších sourozenců je trup ze sendviče vinylester/sklo s pěnou uvnitř. Stěžeň, ráhno a čelen jsou z karbonu. Kokpit je velmi široký, zabírá prakticky celou šířku lodě. Jenom v místě pro posádku se paluba rozšiřuje a je pohodlná k sezení nebo vyvažování. Testovací loď byla vybavena pouze jedním popruhem uprostřed a jeho umístění na ploutvové skříni trochu ztěžovalo zasunutí nohou.

Foto Beneteau

Foto Beneteau

Kiking
Netypická takeláž

Stěžeň je trochu netypicky pro danou kategorii usazen pouze v patce a má dva vanty bez sálingů.  Část pohyblivé takeláže je nevšední, část standardně řešená. Vše ale směřuje k velmi snadnému ovládání.

Loď je navržena jako jedno i dvouposádková, s možností plout buď pouze za použití hlavní plachty, nebo hlavní plachty, kosatky a genakru. Všechny tři plachty je možné zvládnout v jednom, protože kosatka je rolovací a samoréčkovací a její otěž i rolovací lano jsou pohodlně dosažitelné z kormidelní pozice. Aby bylo možné dosáhnout správné polohy těžiště plachet vůči těžišti laterálu v případě použití, nebo absence kosatky, jsou v ploutvové skříni dva otvory pro ploutev za sebou.

Místo pod ráhnem

Ale zpátky k takeláži. Otěž hlavní plachty má zadní vedení a zcela nezvykle končí kladkou a klemou na ráhně. Toto uspořádání spolu s nahoru otočeným kikingem a vysokou polohou ráhna zaručuje při réčku či halze  hodně prostoru i pro posádky vyšší postavy. Vzpěry kikingu (karbonové – v Seascapu mají evidentně rádi černou) vedou z obou stran ráhna a stěžně a jsou k nim uchyceny, stejně jako kladka s klemou hlavní otěže k ráhnu, pouze suchými zipy. Stejně minimalisticky je pojat také gooseneck – je to pásek karbonu vytvarovaný do U, přilepený ke stěžni, který s ráhnem spojuje jeden čep. Z výše uvedeného je jasné, že stěžeň se v patce natáčí.

Lanka cunninghamu i kikingu vedou do klem s kladkami na odtokové hraně stěžně, stejně jako otěž samoréčkovací kosatky. Otěž kosatky vede samozřejmě před stěžněm kladkou, kterou lze nastavovat pomocí kolejničky. Rolovací šňůra kosatky je na dně kokpitu kousek za stěžněm. Výtahy kosatky a hlavní plachty vedou vnějškem stěžně do záseků.

Foto Martin Rohovský

Foto Martin Rohovský

Genakr v přídi
Genakr

Genakr má na rozdíl od výše zmiňovaných plachet ovládání poměrně standardní – jednou šňůrou na dně ovládáte vytahování i stahování genakru i čelenu, otěže jsou volné. Genakr se stahuje klasicky do pytle. Jak vědí ti, co jezdí na jednoposádkových lodí s genakrem, tento systém je trochu náchylný k různým zaseknutím a zamotáním, které vás občas vyženou až na příď k nápravě problému. Uchycení stěžně pouze do patky bez nějaké další lavičky, paluby nebo jiného zařízení, které jej stabilizuje na mnoha podobných lodích, vám ale tuto cestu hodně usnadní.  V rámci objektivity musím přiznat, že trochu překáží kolejnička kosatkové kladky.

 

Slabý vítr

Během testu jsem byl na lodi sám. Foukal slabší vítr maximálně do 4 m/s v poryvech. V těchto podmínkách nečinilo ovládání všech plachet žádné potíže a jízda byla na daný vítr opravdu svěží. Loď ochotně akceleruje do skluzu a není nijak vrtošivá. Halzování s genakrem odpovídá podobným jachtám této velikosti. 

Snadná přeprava na břeh

Zkusil jsem si také jízdu jen na hlavní plachtu, ale ve slabém větru to byla nuda. Místo v kokpitu pod ráhnem a tvar palub činí pohyb, sezení i vyvažování velmi pohodlným. I když se, jak bylo v úvodu zmíněno, First 14 vymezuje vůči víceúčelovým dinghy, jedná se podle mě přesně o tento typ lodě v tom nejlepším smyslu slova. V silnějším větru si na ní užijete velmi sportovní jízdu, ale zároveň můžete vyjet s dětmi objevovat třeba jezero nebo zátoky. Při těchto objevných plavbách přijde velmi vhod jedna z „vychytávek“ a to kolečka nasazovací do otvorů v trupu. Abyste dostali loď na břeh, nepotřebujete vozík, ale jenom zmíněná dvě kolečka, která si můžete vézt s sebou. A ještě – trup váží pouhých 67 kg.

Závěrem

Jedná se o další loď vycházející ze spolupráce S.Manuard, Gigodesign a Seascape. Má všechny plusy svých větších sourozenkyň – výkon, nízkou váhu a jednoduchou ovladatelnost. Většina lodí, které bychom mohli považovat za její konkurenty, ať už z hlediska velikosti, nebo použití, je o něco méně výkonných a zároveň těžších, nebo hůře ovladatelných. Nese ale také cenovku, která je vyšší, než je pro danou velikost běžné.

 

 

Celková délka

4,30 m

Šířka

1,70 m

Váha trupu

67 kg

Plocha hlavní plachty

8,5 m2

Plocha kosatky

3,5 m2

Genakr

13 m2

Design

Manuard YD, Gigodesign

Cena

12900 EUR s DPH

Více

www.bemexboot.cz

 

 

8684
Na horu