Search
× Search
Teplota moře (nejen) ve Středomoří
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Teplota moře (nejen) ve Středomoří

Léto je konečně tady a jachtaři (obvykle) odlétají na jih. Jak to vypadá na jihu Evropy (a nejen tam) s teplotou moře? Zatím je poměrně proměnlivá.

V zimě moře vychladlo a ještě se nestihlo prohřát do hloubky. V krytých zátokách již vystupuje rtuť teploměru na 22°C, ale místa, která nejsou krytá a kde se moře promíchává, může mít jen 18° C. A platí to i pro místa, která dělí jen několik mil (uvala Smrka na Brači a oblíbený Zlatni rat).

Celkově je možné říci, že se teplota moře na jihu Evropy drží nad 20°C. Horší to je na pobřeží Atlantiku. Na jihu Portugalska je to obtížně koupatelných 18°C a na severu v Portu padá teploměr na nepřijatelných 15°C. To už se moc neliší od polského Baltu.

Seveřané ve Finsku a Švédsku si musí i o těchto teplotách nechat jen zdát. 12°C v Helsinkách a na finské riviéře v Oulu je to jen 7°C, místy zbytky po zimním zalednění. To jsou pro plavce ze středu Evropy teploty pro plavání naprosto nepřijatelné. Domorodí finští eskymové však již nyní trpí ataky úpalů a úžehů a těší se na poklidné přítmí podzimních polední.

5503
Na horu