Teplota moře (nejen) ve Středomoří
Léto je konečně tady a jachtaři (obvykle) odlétají na jih. Jak to vypadá na jihu Evropy (a nejen tam) s teplotou moře? Zatím je poměrně proměnlivá.
V zimě moře vychladlo a ještě se nestihlo prohřát do hloubky. V krytých zátokách již vystupuje rtuť teploměru na 22°C, ale místa, která nejsou krytá a kde se moře promíchává, může mít jen 18° C. A platí to i pro místa, která dělí jen několik mil (uvala Smrka na Brači a oblíbený Zlatni rat).
Celkově je možné říci, že se teplota moře na jihu Evropy drží nad 20°C. Horší to je na pobřeží Atlantiku. Na jihu Portugalska je to obtížně koupatelných 18°C a na severu v Portu padá teploměr na nepřijatelných 15°C. To už se moc neliší od polského Baltu.
Seveřané ve Finsku a Švédsku si musí i o těchto teplotách nechat jen zdát. 12°C v Helsinkách a na finské riviéře v Oulu je to jen 7°C, místy zbytky po zimním zalednění. To jsou pro plavce ze středu Evropy teploty pro plavání naprosto nepřijatelné. Domorodí finští eskymové však již nyní trpí ataky úpalů a úžehů a těší se na poklidné přítmí podzimních polední.
5682
Související články
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Kotviště u Stromboli je známé. Známé tím, že stojí za starou belu. Špatně drží kotva a není chráněné před vlnami. Ukázalo se to i během naší jarní plavby.
Podmořské komunikační kabely v Baltu přerušeny
Podmořské komunikační kabely v Baltu přerušeny
Dva podmořské komunikační kabely v Baltu přestaly fungovat během necelých 24 hodin. Jeden z Finska do Německa, druhý mezi Litvou a Gotlandem. Nezbývá, než se ptát spolu s Jeffrey Lebowskim (Dudem): „Jak to říkal Lenin. Hledej toho, kdo z toho může něco mít.“
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.