Sólo jachtař přežil díky vestě a kvalitnímu oblečení
K tragédii nebylo daleko v nizozemském vnitřním moři Ijsselmeer. Tamní pobřežní služba KNRM zveřejnila detaily dramatického příběhu, který opět jednou připomněl, jak důležité je nepodceňovat bezpečnost a kvalitní výbavu.
Příběh se odvíjí v zálivu Ijsselmeer, největším nizozemském „jezeře“, na němž však panují spíše oceánské podmínky. Z pohledu KNRM začíná nálezem opuštěného katamaránu, jehož si všiml člověk z pevniny a podal hlášení. K opuštěné lodi vyrazila hlídka a z nalezených věcí a stavu lodi usoudila, že ji její posádka nedobrovolně opustila za plavby.
Zahájila tedy větší pátrací akci a po několika hodinách objevila na remorkéru s pískem muže, který byl kapitánem a jediným členem posádky zmíněného katamaránu. Záchranářům poté vylíčil sled událostí.
Proč spadl do vody, KNRM neuvedla, nicméně jachtař popsal, že v silném větru neměl po pádu do moře šanci vzdalující se loď doplavat. Rozhodl se proto plavat ke břehu směrem, odkud plul, protože si během plavby všiml zakotveného remorkéru s pískem, který se používá při stavbě mořských větrných elektráren. K němu plaval dle svých slov asi dvě až tři hodiny.
„Jak se na palubu dostal, je zatím nejasné. Nahoru se jen tak nedostanete. Možná tam vylezl po kotevním řetězu nebo po nějakém laně visícím přes palubu,“ uvedl mluvčí KNRM Kees Brinkman.
Jachtař z katamaranu spadl v neděli večer a nalezen byl v pondělí dopoledne. Kromě mírného podchlazení byl v dobrém zdravotním stavu. Přesto byl na místo přivolán vrtulník a trosečníkovi se dostalo veškeré zdravotní péče.
Podle KNRM šlo o „zázračnou záchranu“. „Tak dlouho ve vodě i později na lodi přežil hlavně díky kvalitnímu oblečení. Měl na sobě záchrannou vestu a námořnické oblečení. To ho zachránilo,“ uvedla služba s tím, že ve vodách Ijsselmeer s aktuální teplotou se lidské tělo podchladí až dvacetkrát rychleji než na souši.
Zmíněná slova potvrzují další aktuální případy z Ijsselmeer, které se již bez obětí neobešly. O víkendu zemřel 55letý německý jachtař poté, co ho z paluby srazilo ráhno. Do vody spadl v bezvědomí, a jelikož na sobě neměl záchrannou vestu, jeho šance na přežití byly mizivé. Tělo zesnulého již bylo nalezeno. Další případ se týkal dvou žen, které v neděli utrpěly ve vodách vnitřního moře podchlazení.
601
Související články
Trosečníci cestovali časem
Trosečníci cestovali časem
Čekání na záchranu na neovladatelné jachtě poté, co loď ztratí kormidlo, je jistě zážitek, na který nelze zapomenout. Když však záchranu zprostředkuje replika obchodní lodi z 18. století, která je zároveň největší oceánskou dřevěnou plachetnicí na světě, je teprve v hospodě co vyprávět.
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Pro osobu spadlou s paluby je největším nebezpečím podchlazení. Většinou se podceňuje. Málokdo se totiž běžně koupe třeba v desetistupňové vodě, a tak chybí obecné povědomí o tom, jak dlouho se v takové vodě dá vydržet. I v relativně teplé vodě jde o každou minutu. Naopak v arktických vodách či v zimním období, kdy má moře jen pár stupňů, tělo trosečníka neohrožuje ani tolik podchlazení jako šok z ledové vody, který jej může zabít.
Superjachta zachránila africké trosečníky v Karibiku
Superjachta zachránila africké trosečníky v Karibiku
Posádka 37metrové plachetnice Genevieve zachránila 16 lidí u pobřeží ostrova St. Kitts a Nevis. Přes velké noční úsilí kapitána a posádky superjachty však stejný počet pasažérů přeplněného rybářského člunu takové štěstí neměl.