Skládka na mořském dně
Podívejte se, jak vypadá mořské dno na jihu Jadranu u chorvatské vesnice Molunat. Odpad se do zátoky, která je otevřená k jihu, dostává především z Černé Hory a Albánie.
Takto vypadá mořské dno v zátoce u Molunatu.Prokletím zátoky je, že je otevřena k jihu a schytá vše, co přinese bouřlivé zimní jugo. A podobně vypadají i další zátoky, které jsou situované stejným směrem.
Odpad se do moře dostává především z albánských řek, nakládání s ním je na jihu Balkánu stále ještě velmi velkorysé. Pokud nekončí odpad v říčních korytech přímo, dostane se tam po deštích. A nakonec většina z něj skončí v moři. Část odpadu plave a skončí na plážích. Část na mořském dně v malých hloubkách. To je i případ Molunatu. Jak ale vypadá dno ve větších hloubkách? V místech, o jejichž podobě nic nevíme?
Mají-li pláže na chorvatských ostrovech (a není to jen o Chorvatsku) vypadat na začátku léta přitažlivě, je třeba je všechny uklidit. Proto probíhají mnohé očisťovací akce. Některé jsou soukromé, na jiných se podílejí různé organizace a dobrovolníci. To je i nynější případ Molunatu.
Potápěčské centrum Sea Star z Molunatu organizuje akci na úklid mořského dna. Uskuteční se 27. června a start je v 08:00 na nábřeží v Molunatu. Organizátorkou je Klara Ljubenko, majitelka potápěčského centra. Pro dobrovolníky je zajištěn odvoz lodí, i občerstvení v restauraci. Kdo se nepotápí, může se podílet na úklidu pobřeží. Potápěči, kteří se budou chtít na akci podílet, mají kontaktovat paní Klaru Ljubenko kvůli přípravě lahví.
Klara Ljubenko
+(385) 99 335 2700
divingseastar@gmail.com
Podobné akce jsou nyní na Jadranu na denním pořádku. Koncem minulého týdne například sesbírali z mořského dna potápěči z Trsteniku na Pelješacu více než 400 pytlů odpadu. A mohli bychom uvádět příklady dále.
Situace na mořském dnu připomíná skládku, ale stále nejsme schopni přijít s účinnými opatřeními, které by průběh katastrofy alespoň zpomalili. Jako bychom si hráli se sirkami ve stohu a odmítali si přiznat, že zde existuje nebezpečí...
38636
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.