Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Konkrétně přišlo varování od hasičů z Cresu, kde se očekává kulminace hladiny moře zítra kolem šesté ranní. Jednotka již dnes testovala funkčnost služebních kbelíků a mopů, některé zastaralé musely být z další služby vyřazeny.
Vítr bude dnes odpoledne rychle sílit, po celém pobřeží by se měl v poryvech blížit 50 uzlům. Nejsilnější vítr se očekává v noci s přechodem fronty v Kvarneru. Výška vln by měla během noci na otevřeném moři dosahovat ke 3 metrům.
Mnohem horší však bude situace západně od Itálie. Nejvíce postiženo bude Ligurské moře, vítr přes 60 uzlů a výška vln mezi 5 a 6 metry.
Celkově je možné říci, že počasí v západním Středomoří bude pro cruisingový jachting nevhodné.
68
Související články
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.