Savar
Přístav s kostelíkem ze 7. – 9. století, vesnice a Strašna peć, kterou v roce 1904 navštívil i rakouskouherský císař František Josef.
Vesnice s malým přístavem ve střední části Dugiho otoku se jmenuje Savar. Samotná vesnice je až ve svahu výše nad mořem a v roce 2011 již čítala jen 53 obyvatel. Zátoka pod vesnicí je na kotvení příliš hluboká a je otevřená k severu. Na východním břehu zátoky však je malý přístav s molem, u jehož vnější strany je možné přistát. Hloubka u mola přesahuje 3 metry. Pokud by bylo molo dlouhé 50 metrů obsazeno, je možné se vyvázat také severně od něj k čelu krátkého severního mola.
Na ostrůvku, který byl později spojen s Dugim otokem náspem, je malý kostelík svatého Pelegrina s hřbitovem. Starší část kostelíku pochází zřejmě ze 7. století našeho letopočtu.
Nedaleko vesnice Savar (cca 10 km) se nachází jeskyně Strašna peć, která byla turistickým lákadlem již na konci 19. století. V roce 1904 ji dokonce navštívil i sám mocnář František Josef
Foto Daniel Vodička.
4377
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.