Search
× Search
Rusové se snaží protlačit ropu na trh přes Egypt
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Rusové se snaží protlačit ropu na trh přes Egypt

Moskva hledá způsoby, jak dostat na trh ropu navzdory západním sankcím. Spojence našla v malém egyptském přístavu.

Do egyptského ropného terminálu El Hamra na pobřeží Středozemního moře byl 24 července dopraven náklad přibližně 700 tisíc barelů ruské ropy. O několik hodin později si podle údajů agentury Bloomberg z přístavu vyzvedlo zásilku další plavidlo.

Neobvyklý manévr ztěžuje vysledování konečné destinace nákladu. Jde ale o další zářez v přibývající řadě podobných případů, u nichž je patrná ruská snaha dopravit ropu na trh jakýmkoli způsobem, když ty dosud obvyklé jsou po invazi na Ukrajinu obtížné a zájemců o ruské zboží ubylo.

Promíchat, netřepat

Terminál El Hamra provozuje egyptská společnost Western Desert Operating Petroleum Co. Má šest nádrží, které pojmou 1,5 milionu barelů ropy, a jediné kotviště pro nakládku a vykládku. Terminál byl vybudován pro zpracování ropy vytěžené v egyptské Západní poušti, což vytváří možnosti pro míchání ruských barelů s místními.

Několik hodin poté, co první tanker - Crested - opustil El Hamru, dorazil další, Chris. Ten už byl v terminálu několik dní. Když 28. července konečně vyplul z El Hamry, byly jeho nádrže téměř plné, ukazují sledovací data. Loď zamířila k dalšímu terminálu Ras Shukheir, který se nachází na egyptském pobřeží Rudého moře. I tento terminál nabízí možnost míchání ruských s egyptských barelů.

Rusko již Egypt využívá pro tranzit mazutu. V případě terminálu El Hamra zatím není jasné, zda byl využit jednorázově, nebo se stane opakovaným překladištěm pro ruskou ropu.

Raději přítmí

Jak dále informuje Bloomberg, tankery převážející ruskou ropu již dříve prováděly překládku z lodi na loď u Ceuty, španělské enklávy v Maroku, a také ve středním Atlantiku. Volba lokality ukazuje, že jde o činnost, na kterou nemá být vidět. Tak složité operace se obvykle provádějí v chráněných lokalitách v blízkosti pobřeží.

Další přesun surového nákladu se zřejmě uskutečnil v červnu u Johoru poblíž Singapuru. Tato oblast se již stala místem překládky nákladu íránské ropy směřující do Číny.

Ještě letos má vstoupit v platnost embargo Evropské unie na přepravu ropy z Ruska a na poskytování pojištění a dalších přepravních služeb. Moskva tak bude dál hledat způsoby, jak dostat své zboží k odběratelům.

827
Na horu