Search
× Search
Rusko-ukrajinská družba uprostřed Pacifiku
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Rusko-ukrajinská družba uprostřed Pacifiku

Trimaran Russian Ocean Way se třemi muži na palubě vyrazil v červenci 2021 na plavbu kolem světa. V polovině letošního března jej 850 mil východně od Velikonočního ostrova a tisíc mil od pobřeží Chile zastihla bouře a fatálně loď poškodila. Ruské trosečníky zachránila ukrajinsko-filipínská posádka lodi Sounion vedená kapitánem z Mariupolu.

Rusové vypluli z Kronštadtu a od té doby urazili více než 13 300 námořních mil. Kapitán ruského plavidla Stanislav Berezkin o události informoval prodemokratické ruské médium Sibirreal, které financuje americký kongres.

Berezkin uvedl, že vládu nad jejich trimaranem poblíž pobřeží Jižní Ameriky převzala bouře s větrem o rychlosti 40 uzlů, a trojice od té doby bojovala o život a doufala v zásah shůry.

Posádku kromě Berezkina tvořili Jevgenij Kovalevskij a Jegor Muzilejev. Členové ruské výpravy přežili díky akci posádky lodi Sounion, jež patří společnosti Lascaridis Maritim a pluje pod panamskou vlajkou. Posádka vytáhla Rusy na palubu a poskytla jim první pomoc.

Rusové se podle Berezkina vydali z chilského přístavu Talcahuano koncem února na Velikonoční ostrov. „Březen je považován za příznivé období pro takové plavby. Obvykle silné jižní cyklóny nedosahují 30 stupňů jižní šířky dříve než v polovině dubna, zatímco v březnu převládají východní větry. Předpověď slibovala právě takové počasí,“ líčí Berezkin původní plány ruských mořeplavců. Nečekaná bouře však poškodila na trimaranu kormidelní systém a 16. března se loď stala neovladatelnou.

Posádka vydala nouzový signál, který zpracovalo chilské záchranné koordinační centrum. Bulker Sounion během pěti hodin trimaran lokalizoval. Po dalších dvou hodinách již vítal trosečníky na palubě a havarované plavidlo zapřáhl na zpáteční cestu do Chile.

Že jej zachrání loď vedená právě Ukrajincem, Berezkin věru nečekal. „Řekl, že je z Mariupolu a po bombardování musel odjet do Kyjeva. Nikoho jiného jsme se raději na nic neptali. Cítil jsem ale, že jsem na místě, kde neexistují rasy a národnosti, kde vám pomohou bez ohledu na to, jakým jazykem mluvíte. Na moři jsme všichni stejně daleko od Boha.“

423
Na horu