Search
× Search
Ruské lodě nesmějí do USA
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Ruské lodě nesmějí do USA

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Spojené státy odepřou všem ruským lodím přístup do amerických přístavů. Washington se tak připojí ke Kanadě a evropským státům v dalším balíku sankcí uvalených na Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině.

"Žádné lodi, která pluje pod ruskou vlajkou nebo je vlastněna či provozována ruskou organizací, nebude umožněno kotvit v amerických přístavech nebo se přiblížit našim břehům," uvedl Biden. O podobném kroku Bílý dům uvažoval již od začátku března.

Jak připomíná agentura Reuters, ruské lodě se na celkovém provozu v amerických přístavech podílejí nepatrným dílem - v loňském roce to bylo 1800 připlutí. Rozhodnutí předcházel rychlý průzkum, zda zákaz nebude mít příliš negativní dopad na americký dodavatelský řetězec.

Kanada uzavřela své přístavy a výsostné vody ruským lodím již 1. března, podobně jako některé evropské země. Spojené státy již dříve zakázaly import ruské ropy, přitom právě tankery měly hlavní podíl na výše zmíněném celkovém objemu ruské lodní dopravy v amerických přístavech.

 

1204
Na horu