Ruské lodě nesmějí do USA
Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Spojené státy odepřou všem ruským lodím přístup do amerických přístavů. Washington se tak připojí ke Kanadě a evropským státům v dalším balíku sankcí uvalených na Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině.
"Žádné lodi, která pluje pod ruskou vlajkou nebo je vlastněna či provozována ruskou organizací, nebude umožněno kotvit v amerických přístavech nebo se přiblížit našim břehům," uvedl Biden. O podobném kroku Bílý dům uvažoval již od začátku března.
Jak připomíná agentura Reuters, ruské lodě se na celkovém provozu v amerických přístavech podílejí nepatrným dílem - v loňském roce to bylo 1800 připlutí. Rozhodnutí předcházel rychlý průzkum, zda zákaz nebude mít příliš negativní dopad na americký dodavatelský řetězec.
Kanada uzavřela své přístavy a výsostné vody ruským lodím již 1. března, podobně jako některé evropské země. Spojené státy již dříve zakázaly import ruské ropy, přitom právě tankery měly hlavní podíl na výše zmíněném celkovém objemu ruské lodní dopravy v amerických přístavech.
1149
Související články
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Nedávné sabotáže na plynovodu North Stream či podmořském kabelu mezi Norskem a Špicberky zdůraznily téma ochrany podmořských kabelů mezi Evropou a Spojenými státy, jejichž funkčnost a bezpečnost jsou zcela zásadní pro každodenní běh naší civilizace. Měly by se na jejich ochraně podílet firmy, které z nich nejvíc profitují?
Nedorozumění
Nedorozumění
Posádka remorkéru v americkém přístavu Marinette se musela cítit zaskočená, když se na ni začala řítit na vodu spouštěná vojenská loď USS Cleveland. Někde se stala chyba a více než 3000 tun železa padalo na záď remorkéru.
Boj se suchem v Kalifornii - solární poklop na kanály
Boj se suchem v Kalifornii - solární poklop na kanály
Nejbohatší americký stát Kalifornie se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Ani letošní zima neobvykle bohatá na srážky na tom příliš nezměnila. Řešení hledají politici na místní i národní úrovni, včetně prezidenta Bidena, jehož administrativa navrhuje další snížení spotřeby vody ve státě. Fantazii se meze nekladou a tak se v oblasti hospodaření vodou objevují i velmi neotřelé nápady.