Rozpačité výsledky ochrany druhů: tuňáků přibývá, žraloků ubývá
Tým vědců zjistil, že tuňáků a některých dalších ohrožených druhů ryb přibývá, v případě žraloků to ale neplatí. Studie zveřejněná v časopise Science zkoumala roční změny v populaci oceánských druhů za posledních 70 let.
Tým složený z vědců z několika univerzit a organizací se obrátil na Mezinárodní svaz ochrany přírody, což je instituce sestavující seznamy druhů v různém stavu ohroženosti, tudíž má informace od terénních pracovníků monitorujících vývoj stavu populací živočišných druhů. Seznamy se sestavují každých deset let.
Nadměrný rybolov vedl od začátku sledovaného období v roce 1950 k postupnému úbytku všech druhů, na něž se tato studie zaměřila. Kromě tuňáků a žraloků výzkum zahrnul také druhy z rodiny Xiphiidae a Istiophoridae, kam patří například mečoun či marlín. Celkem se soustředil na 18 různých druhů.
K obratu zhoubného trendu došlo po roce 2008, kdy vlády zavedly zákaz některých drastických praktik lovu a začaly dohlížet na to, aby se lovilo udržitelným způsobem. Nová regulace rybolovu vedla k částečné obnově populací tuňáků i černých marlínů.
Zůstávají ale i druhy, kde ke zlepšení nedošlo, například zjištěné stavy žraloků mnoho důvodu k optimismu nedávají. Většinou přitom ani nejsou loveni pro maso, často ale uvíznou v sítích a jsou zabiti jen jako vedlejší oběť. V některých regionech pak přežívá barbarský zvyk prodeje žraločích ploutví. Studie upozorňuje, že v případě žraloků by stačilo v legislativní oblasti málo k tomu, aby se populace začala obnovovat. Nabádá přitom právě k zákazu prodeje žraločích ploutví a zabíjení neúmyslně ulovených žraloků.
320
Související články
Kosatky u Gibraltaru poslaly ke dnu polskou jachtu
Kosatky u Gibraltaru poslaly ke dnu polskou jachtu
Po delší odmlce se opět připomněly „hravé“ kosatky, které střeží vody v okolí Pyrenejského poloostrova. Tentokrát si vyhlédly jachtu Jeanneau Sun Odyssey pod polskou vlajkou a dělaly jí společnost 45 minut. Během nich poškodily kormidelní ústrojí natolik, že do lodi začala pronikat voda, následkem čehož šla jachta ke dnu.
Je to zábava pro všechny zúčastněné?
Je to zábava pro všechny zúčastněné?
V Chorvatsku poblíž Rogoznice probíhá mezinárodní soutěž v Big Game Fishingu. Dvacet posádek ze šesti zemí loví velké tuňáky, mečouny a další hravé rybky. Největší úlovek vyhrává.
Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov
Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov
Nezákonný rybolov v argentinských vodách leží v žaludku tamnímu milionáři Enriquemu Piñeyrovi. Dopouštějí se ho především čínské, ale i japonské či korejské lodě. Piñeyro pozval na palubu svého boeingu diplomaty a novináře, aby jim z ptačí perspektivy ukázal noční drancování argentinských vod.