Rozpačité výsledky ochrany druhů: tuňáků přibývá, žraloků ubývá
Tým vědců zjistil, že tuňáků a některých dalších ohrožených druhů ryb přibývá, v případě žraloků to ale neplatí. Studie zveřejněná v časopise Science zkoumala roční změny v populaci oceánských druhů za posledních 70 let.
Tým složený z vědců z několika univerzit a organizací se obrátil na Mezinárodní svaz ochrany přírody, což je instituce sestavující seznamy druhů v různém stavu ohroženosti, tudíž má informace od terénních pracovníků monitorujících vývoj stavu populací živočišných druhů. Seznamy se sestavují každých deset let.
Nadměrný rybolov vedl od začátku sledovaného období v roce 1950 k postupnému úbytku všech druhů, na něž se tato studie zaměřila. Kromě tuňáků a žraloků výzkum zahrnul také druhy z rodiny Xiphiidae a Istiophoridae, kam patří například mečoun či marlín. Celkem se soustředil na 18 různých druhů.
K obratu zhoubného trendu došlo po roce 2008, kdy vlády zavedly zákaz některých drastických praktik lovu a začaly dohlížet na to, aby se lovilo udržitelným způsobem. Nová regulace rybolovu vedla k částečné obnově populací tuňáků i černých marlínů.
Zůstávají ale i druhy, kde ke zlepšení nedošlo, například zjištěné stavy žraloků mnoho důvodu k optimismu nedávají. Většinou přitom ani nejsou loveni pro maso, často ale uvíznou v sítích a jsou zabiti jen jako vedlejší oběť. V některých regionech pak přežívá barbarský zvyk prodeje žraločích ploutví. Studie upozorňuje, že v případě žraloků by stačilo v legislativní oblasti málo k tomu, aby se populace začala obnovovat. Nabádá přitom právě k zákazu prodeje žraločích ploutví a zabíjení neúmyslně ulovených žraloků.
453
Související články
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Žraloci v Riu jedou na koksu
Žraloci v Riu jedou na koksu
Popularita kokainu v Rio de Janeiru je mimořádná. Ukázalo se, že na bílém prášku se sjíždí i tamní žraloci. Inu, v moři v Riu je to stejné, jako u nás ve sněmovně. Zatím se jen nepodařilo zjistit, jestli preferují šňupání, jako naši volení zástupci.
Jak se bránit útoku žraloka?
Jak se bránit útoku žraloka?
Žralok, útočník, krev, smrt! Zprávy v bulvárních plátcích. Sám jsem takovou čtyřmetrovou mrchu tlustou jako autobus 139 potkal, když jsem s kamarádem plaval do severní části Tobago Cays. Upřel jsem na něj oči zabijáka… Nebál jsem se! Tedy… Krevní tlak 180/110 a tep kolem 150.