Search
× Search
Rekord ostrova Mljet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Rekord ostrova Mljet

I na ostrově Mljet žijí rekordmané. Zima je sice pro 1111 obyvatel ostrova obdobím spánku a příprav na letní fofr, ale také ideálním časem pro překonávání rekordů.

Znáte ostrovv Mljet? Po celé délce ostrova se táhne jen jediná silnice. Sednete-li si v Sobře na křižovatku, každý šofér jedoucí z východu na západ ostrova (nebo opačně), kolem musí projet.

Této vlastnosti hlavní (jediné) ostrovní komunikace si všimla dubrovnická policie a na ostrovany nachystala důmyslnou past. Ke křižovatce postavila stolek a židličku a jala se kontrolovat silniční provoz.

Podobné situace řeší ostrované běžně tím, že si zavolají a v případě konfliktu se zákonem na silnici nevyjedou. Aleksandar Mandić měl 2. února smůlu. V úterý zapomněl doma telefon. Když se ve středu nad ránem vracel do kuči, o policejní šťáře nevěděl. Tak došlo k tomu, že mu byla změřena hladina alkoholu v krvi a vznikl nový rekord ostrova Mljet.

Má hodnotu 2,07 promile. Výkon byl oceněn na 10500 HRK a tříměsíčním zákazem startu ve vozidlech kategorie B.

Vím, že v porovnání se zeměmi, které mají v tomto sportu delší tradici, nejde o nijak závratný výkon. Český rekord v disciplíně je 8,83 promile. Nešlo přitom o nějakého násosku, ale o houbaře z Ostravska. A to se nebavíme o soutěžících z Polska, kteří dlouhodobě s výsledky nad 14 promile vedou světové tabulky (ruská reprezentace není ve světových tabulkách vedena kvůli absenci certifikovaných sudí).

V porovnání se světovou špičkou to tedy není extra výkon, ale někde se začít musí. Je to stejné, jako porovnávat chorvatské skokany na lyžích s norskými letci. Nebo naše vodní pólisty s chorvatskými borci.

2772
Na horu