Rekord ostrova Mljet
I na ostrově Mljet žijí rekordmané. Zima je sice pro 1111 obyvatel ostrova obdobím spánku a příprav na letní fofr, ale také ideálním časem pro překonávání rekordů.
Znáte ostrovv Mljet? Po celé délce ostrova se táhne jen jediná silnice. Sednete-li si v Sobře na křižovatku, každý šofér jedoucí z východu na západ ostrova (nebo opačně), kolem musí projet.
Této vlastnosti hlavní (jediné) ostrovní komunikace si všimla dubrovnická policie a na ostrovany nachystala důmyslnou past. Ke křižovatce postavila stolek a židličku a jala se kontrolovat silniční provoz.
Podobné situace řeší ostrované běžně tím, že si zavolají a v případě konfliktu se zákonem na silnici nevyjedou. Aleksandar Mandić měl 2. února smůlu. V úterý zapomněl doma telefon. Když se ve středu nad ránem vracel do kuči, o policejní šťáře nevěděl. Tak došlo k tomu, že mu byla změřena hladina alkoholu v krvi a vznikl nový rekord ostrova Mljet.
Má hodnotu 2,07 promile. Výkon byl oceněn na 10500 HRK a tříměsíčním zákazem startu ve vozidlech kategorie B.
Vím, že v porovnání se zeměmi, které mají v tomto sportu delší tradici, nejde o nijak závratný výkon. Český rekord v disciplíně je 8,83 promile. Nešlo přitom o nějakého násosku, ale o houbaře z Ostravska. A to se nebavíme o soutěžících z Polska, kteří dlouhodobě s výsledky nad 14 promile vedou světové tabulky (ruská reprezentace není ve světových tabulkách vedena kvůli absenci certifikovaných sudí).
V porovnání se světovou špičkou to tedy není extra výkon, ale někde se začít musí. Je to stejné, jako porovnávat chorvatské skokany na lyžích s norskými letci. Nebo naše vodní pólisty s chorvatskými borci.
2868
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.