Search
× Search
Rakouská představa budoucnosti jachtingu
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Rakouská představa budoucnosti jachtingu

Co mohou k vývoji lodního stavitelství říct vnitrozemci jako Češi či Rakušané? I tak by se mohly ptát tradiční mořeplavecké národy. Novinka návrhářské firmy Migaloo ze Štýrského Hradce napovídá, že občas je dobré podívat se na věc z jiné perspektivy.

O nových miliardářských superjachtách, ať už poháněných motory či plachtami, můžeme slýchat celkem často. Za pár let však budou diletanti „klouzající po povrchu“ k smíchu. Ti, kteří půjdou s dobou, budou ve stopách kapitána Nema ve vlastních ponorkách zkoumat hlubiny oceánu. Rakouská společnost Migaloo už je na ně připravena se svou superponorkou, kterou sama označuje za „budoucnost jachtingu“.

Plavidlo pojmenované Migaloo M5 je dlouhé 165,8 metru, široké 23 m a ponor při plavbě na hladině dosahuje 8,6 m. Autonomie podle webu výrobce dosahuje osm tisíc mil, pod vodou by ponorka měla vydržet zhruba čtyři týdny a měla by být schopna ponoru do 250metrové hloubky. Pojme 20 pasažérů a 40 členů posádky.

Ve velkém se zde dávkuje luxus. Ponorka je vybavená mobilním bazénem, který se před ponorem „integruje“ do interiéru, vinným sklípkem, kinem, heliportem a dalšími náležitostmi, které pomáhají vyhnat cenu do odpovídajících výšin - 2 miliardy dolarů. To znamená, že milionáři z dobrovolných příspěvků pravděpodobně ostrouhají.

Výkonný šéf společnosti Christian Gumpold uvedl, že cílovou skupinou jsou perspektivní miliardáři, kteří hledají mimořádnou exkluzivitu spolu s bezpečností a dobrodružstvím. Údajně už nějaké takové nalezl a jedná s nimi o případném projektu stavby. Vzhledem k tomu, že jde o zcela nový koncept, budou ve hře značné finanční i časové náklady a případnou stavbu prototypu tak nejspíš bude financovat jen skutečně velmi zapálený investor.

Návrhářské firmy, jako je Migaloo, se obvykle snaží upoutat pozornost majetných lidí a nalákat je na bombastické vizualizace svých vizionářských projektů. Migaloo se zhruba před deseti lety pokusila prorazit s konceptem plovoucích soukromých ostrovů, ale bez větší odezvy. Dílem téhož studia je i návrh plavidla zvaného LST (Limo Sub Tender), tedy luxusní soukromé miniponorky.

392
Na horu