Projekt Zatraktivnění pobřežních vod Krymu pokračuje
Ukrajinské turistické středisko pokračuje v práci na projektu Zatraktivnění pobřežních vod Krymu pro potápěčskou turistiku. Dnes se podařilo pokročit v realizaci projektu potopením atraktivní moderní hlídkové lodě Sergej Kotov v Kerčské úžině.
Po několikatýdenní pauze v realizaci projektu, kterému je z hlediska budoucí turistické atraktivity ukrajinských pobřežních vod přikládána velká důležitost, se ve spolupráci s ruským námořnictvem podařilo dnes v noci odvést dobrou práci. Sergej Kotov je unikátní hlídková loď ze čtyřkusové série, která již nebude dále navyšována. Navíc došlo k potopení lodě v mělkých vodách Kerčského průlivu a počítá se s využitím vraku i pro příznivce nádechového potápění. Na ty se například při práci na jinak mimořádně atraktivním vraku křižníku Moskva nemyslelo.
Ještě několik detailů k lodi, které jistě budou pro naše potápěče zajímavé:
Výtlak 1300 – 1700 tun
Délka 94 metry
Šířka 14 metrů
Ponor 3,4 metru
Výkon motorů 12 000 hp
Výzbroj celá řada zajímavých ruských zbraní na palubě + superatraktivní (pro potápěče) vrtulník Kamov Ka-27 na zadní palubě
2768
Související články
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Ruská marína se v době, která je pro ni nelehká, pokouší o vytvoření nového světového rekordu v zanoření dieselelektrické ponorky. Pokus probíhá v přístavu Sevastopol na Krymu.
Tisíc Amazonek zaplavilo Středozemní moře
Tisíc Amazonek zaplavilo Středozemní moře
Během historie hladina Středozemního moře klesala a zase rostla. Nejdramatičtějším okamžikem se stala Zancleánská potopa. Před potopou byla hladina moře o více než 1,5 km níže. Po prolomení valu v místě Gibraltaru se začal Atlantik přelévat do Středomoří. Spektakulární událost. Během pár let se hladiny srovnaly. Hladina Středomoří podle vědců rostla rychlostí 10 metrů za den.