Search
× Search
Proč vyrazit na Azory
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Proč vyrazit na Azory

Co je na souostroví Azory tak zajímavého, že má smysl se tam vydat? Proč vyrazit na portugalské ostrovy uprostřed oceánu? Co speciálního na nás čeká 2000 mil východně od New Yorku a skoro 1000 mil západně od Lisabonu?

 

 

Několik řádků z historie

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Zajímavé je, že o ostrovech věděli již starověcí Féničané. Možná se jednalo o Šťastné ostrovy, o kterých mluvil Homér.  Ve 14. století se o nich zmiňovali Janované, na mapě se poprvé objevily v Medicejském atlasu v roce 1351. Od roku 1444 je osidlovali Portugalci. Na ostrově Santa Maria se zastavil Kryštof Kolumbus, když se vracel ze své první plavby do Ameriky. Později se ostrovy staly významnou námořní zastávkou, velrybářským centrem, vojenskou základnou a mimořádně důležitým telekomunikačním uzlem.

Původ ostrovů

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Ostrovy, které se nacházejí v oblasti tzv. Makaronésie, jsou sopečného původu. Leží na obou stranách oceánského hřbetu, kde se rodí nová zemská kůra. Zatímco většina ostrovů leží východně od oceánského hřbetu a pomalu putují na východ, ostrovy Flores a Corvo jsou západně od hřbetu a jednou doputují až do Ameriky. Zatím není třeba si pořizovat americká víza při cestě na tyto dva západní ostrovy, jejich cesta do USA bude ještě časově náročná.


Příroda

Image
Díky sopečnému původu a vysoké vlhkosti jsou ostrovy zelené a úrodné, plné zajímavé vegetace. Jsou doslova rájem pro milovníky živé přírody. Na ostrovech v posledních letech vzniklo i několik soukromých botanických zahrad.  Mnoho druhů nenajdete jinde než zde, jedná se o endemity. Všude jsou k vidění ohromné kvetoucí keře modrých hortenzií, kterými jsou ostrovy typické. Najdete zde původní vavřínové lesy, tropické ovoce, velké množství květin, ibišky, rododendrony, kamélie, azalky. Při procházce po ostrovech má člověk pocit, že vypadne-li mu z kapsy pecka z třešně, zítra zde vyroste strom.

Vnitrozemí ostrovů je členité, dokonce s mnoha jezery. Najdete zde potoky, vodopády, ale také například unikátní vinohrady na ostrově Pico, které jsou pod ochranou UNESCO.

Moře, velryby a delfíni

Image
Dnes už najdeme na Azorech jen pozůstatky po velrybářském období. Muzea na jednotlivých ostrovech, která zaznamenala rozkvět a pád vražedného průmyslu, který decimoval populace kytovců. Dnes místní nabízejí výlety za pozorováním největších živočichů na naší planetě. Při plavbě mezi ostrovy je pravděpodobné, že na některé také narazíme.

Architektura

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Nádherná a jednoduchá architektura, která kombinuje bílou s černým sopečným tufem a pastelovými barvami. Během plavby se určitě zastavíme v Angra do Heroismo na ostrově Terceira. Toto městečko je zapsáno na seznamu světových památek UNESCO. Není to ale jen Angra, i další městečka a vesnice zaujmou svou čistou a původní krásou. Navíc, místní obyvatelé nepatří mezi ulítanou aq uspěchanou část evropské civilizace. 

Kuchyně

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Pin Your Footsteps - Travel Blog

Na Azorech si přijdou na své i milovníci dobrého jídla. Jsme v Portugalsku, vše je navíc i cenově atraktivní. Ryby jsou základ, vynikající hovězí se pase všude kolem, běžné jsou produkty ekologického zemědělství.

Navíc přímo v Hortě nedaleko maríny je na nábřeží podnik nazvaný Peter Cafe Sport. Za nenápadným názvem se skrývá proslavený bar, který byl několikrát označen nejlepším jachtařským barem na světě. Je to místo, které musí navštívit všichni jachtaři, kteří se na plavbě přes Atlantik zastavují v Hortě. Na atmosféře podniku je znát, že návštěvníci se na návštěvu hospody těšili několik týdnů.

My vyplouváme na Azory v červnu. Většina míst je již dlouho obsazena, ale stále se ještě volné místo najde. Máte šanci vyzkoušet jachting na Atlantiku a navštívit netradiční charterovou lokalitu.

 

386
Na horu